Gündem

Somali'de Türklere bombalı saldırı! Yaralılar var

Alınan son dakika bilgisine göre Somali’nin başkenti Mogadişu’da Türk müteahhitlerin yemek yediği lokantaya bombalı bir araç girdi. Düzenlenen bombalı saldırıda Türk inşaat şirketi çalışanları hedef alınırken 6’sı Türk toplam 15 kişinin yaralandığı bildirildi.

SAĞLIK BAKANI AÇIKLAMA YAPTI
Açıklamayı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptı. Koca “Somali’deki terör saldırısında 6 Türk ve 9 Somali vatandaşı olmak üzere toplam 15 kişi yaralandı. Yaralıların tedavisi Mogadişu Recep Tayyip Erdoğan EA Hastanemizde yapılıyor. Vatandaşlarımızdan 2’sinin durumu ciddi, ameliyatları devam ediyor” ifadelerini kullandı.

MİLLİ SAVUNMA BAKANI KONUŞTU
Milli Savunma Bakanlığından, Somali’de Türk inşaat çalışanlarına yönelik saldırıya ilişkin yapılan açıklamada, “Somali’de masum sivilleri hedef alan ve 4’ü Türk vatandaşı olmak üzere 11 sivili yaralayan bombalı terör saldırısını en sert şekilde lanetliyor ve kınıyoruz. Türkiye, terör belasına karşı Somalili kardeşlerinin yanında olmaya devam edecektir” ifadeleri kullanıldı.

Reuters’a konuşan görgü tanığı Farah Abdullahi, “Çok güçlü bir patlama duyduk, hemen ardından gökyüzüne dumanlar yükseldi. Patlamadan önce, çok sayıda Türk mühendis ve zırhlı araçlı Somali polisi olay yerindeydi” dedi.

SALDIRIYI HENÜZ ÜSTLENEN YOK
Saldırıyı henüz üstlenen yok ancak olağan şüpheli El Kaide bağlantılı terör örgütü Eş Şebab. Terör örgütü, 2019’un son günlerinde Somali’nin başkenti Mogadişu’da yine Türk vatandaşlarını taşıyan konvoyu hedef alan bir bombalı saldırı düzenlemişti. Kalabalık bir caddede patlatılan bomba yüklü araç, ikisi Türk olmak üzere 81 kişinin yaşamını yitirmesine yol açmıştı. Saldırının ardından ağır yaralı 15 kişi tedavi için Türkiye’ye getirilmişti.

Eş Şebab, sesli bir mesajla doğrudan Türkleri hedef aldığını ilan etmiş ve yerel halktan özür dilemişti. Somali ve çevresini yıllardır kan gölüne çeviren Eş Şebab, 2010’da El Kaide’ye bağlılık bildirmişti.

SOMALİ’DE SON DURUM
Somali’de 1988’de yılında başlayan iç savaş 20 yıl sürdü. 20 yıllık iç savaşın ardından ülke hala istikrara kavuşamadı. Dünyanın en tehlikeli toprak parçalarından biri olarak kabul edilen Somali’de, hükümetin kontrol sağlayamadığı bölgelerin neredeyse dörtte üçü Eş Şebab terör örgütünün hakimiyeti altında.

Bir cevap yazın