GenelGündemİzmir Haberleri

Sokak düğünlerine yasak getirildi!

İzmir İl Hıfzıssıhha Kurulunu tarafından belirlenen önlemler neticesinde sokak düğünlerinin kesinlikle yapılmamasına karar verildi.

Koronavirüs salgınının yeniden artması üzerine il yönetimleri de kendi içlerinde hastalığın yayılmasını engellemeye yönelik tedbirler almaya devam ediyor. Ankara’da alınan düğünlerinin 1 saat ile sınırlandırılması kararından sonra İzmir’de de düğünlerin 2,5 saat ile sınırlandırılması kararlaştırıldı.

İzmir Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, İl Hıfzıssıhha Kurulunun, düğün, nişan, nikah, kına gecesi, gelin alma, sünnet ve mevlit organizasyonlarındaki koronavirüs önlemlerine yeni maddeler eklediği belirtildi.

SOKAK DÜĞÜNLERİ KESİNLİKLE YASAK

Yapılan yazılı açıklamada toplu katılımın sağlandığı sokak düğünlerinin kesinlikle yapılmaması gerektiği belirtildi. Organizasyonların belediyelerin tahsis edeceği yerlerde, önlemlerin alındığı salonlarda ya da gerekli durumlarda okul bahçelerinde yapılmasına karar verildi. Açıklamada ayrıca bulaş riskini en aza indirmek için yapılacak ikram servislerinin de bir saatle sınırlandırılması gerektiği bildirildi.

BİRİNCİ DERECEDEN AKRABALAR HARİÇ

Toplantı kararları uyarınca nişan, düğün, sünnet gibi organizasyonlara 65 yaş üstü ziyaretçilerin katılımımın yasak olduğunun da altı çizildi. Birinci dereceden akrabaların hariç tutulduğu bu yasağın yanı sıra maske kullanımı ve ateş ölçümleri de etkinlikler sırasında zorunlu olacak.

İzmir Valiliğinin sitesinde yer alan kararlar madde madde belirtilirken, “Tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesine, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılmasına oy birliğiyle karar verilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Yapılan açıklamaya; “Akşam düğünlerinin 20.00-22.30, gündüz düğünlerinin 13.30-16.00 saatlerinde yapılmasına, 65 yaş üzeri olup organizasyona katılabileceği belirtilen kişilerin, yalnızca söz konusu organizasyon için olmak üzere saat 20.00-22.30 arası yapılacak düğünlere katılabilmesine ve saat kısıtlamasından muaf olmalarına karar verilmiştir. Organizasyonun yapıldığı tesise/alana girişte davetli tüm katılımcıların adları, adresleri ve iletişim bilgilerinin, organizasyonda tesis kullanılıyorsa tesis işleticisi tarafından, organizasyon sahibine ait özel ya da genel bir alanda yapılıyorsa organizasyonu yapan tarafından kaydedilmesi ve en az 14 gün saklanması, yine tesis işleticisi tarafından organizasyonda çalışan personelin de kayıt altına alınması kararlaştırılmıştır” sözleriyle devam edildi.