Ekonomi

Sokağa çıkma yasağını ihlal eden vatandaşın para cezası düşürüldü!

Türkiye’de corona virüsü salgını nedeniyle sokağa çıkma kısıtlamaları uygulandı. Kısıtlamaya uymayan vatandaşlara para cezası kesildi. Kayseri'de bir vatandaş kendisine kesilen para cezasına itiraz etti. Mahkeme vatandaşa kesilen parayı düşürdü.

Ülkemizde corona virüsü salgını nedeniyle sokağa çıkma kısıtlamaları uygulandı. Kısıtlama kararını ihlal eden vatandaşlara ise para cezaları kesildi. Kayseri Melikgazi ilçesinde oturan Hikmet İldeniz isimli bir vatandaş hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı 25 Nisan tarihinde dışarı çıktı. Bu nedenle İldeniz’e 3 bin 150 TL para cezası kesildi. Vatandaş para cezasına itiraz etti.

 

Bin TL’ye düşürüldü

İldeniz’in itirazını haklı bulan mahkeme, cezanın üst sınırdan verilme nedeni belirtilmediği gerekçesiyle 3 bin 150 TL tutarındaki ceza bin TL’ye düşürdü.

Konu hakkında açıklama yapan İldeniz, “Mahkeme 3 bin 150’nin 2 bin 150’lik kısmını iptal ederek, cezayı en alt sınırdan bin TL olarak düzeltti. Kabahat eylemi için kabahatin haksızlık içeriği ile failin kusuru dikkate alınmalıdır. Ceza tayin edilirken, alt sınırdan uzaklaştırılarak üst sınırdan idari para cezası verilmiş. Bunun gerekçesinin belirtilmesi gerekirken, neden üst sınırdan ceza tayin edildiği idari yaptırım kararında belirtilmemiş. Kısaca, iptal sebebi tutulan tutanakta gerekçenin yazılmamasıdır. Bu nedenle mahkeme cezayı alt sınırdan verdi” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu