Gündem

Sokağa çıkma yasağında aralarında İzmir’inde olduğu 5 il açıklandı!

Son zamanlarda koronavirüs vaka sayısının artmasıyla Cumhurbaşkanlığı Kabinesi bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanacak. Gözler kabine toplantısına çevrilirken sokağa çıkma yasağında öncelik verilecek aralarında İzmir'inde bulunduğu 5 il açıklandı. 

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsü salgını tüm dünyada hızla yayılırken son zamanlarda ciddi bir artış yaşanmaya başlamasıyla vatandaşlar bugün yapılacak olan kabine toplantısına gözerini çevirdi.

SON DURUM İNCELENECEK

Kabine toplantısında başta koronavirüs olmak üzere ülke gündemindeki çeşitli konular ele alınacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da bir sunum yapması öngörülen toplantıda; korona tedbirleri, artan vaka ve ölüm sayıları ile son durum masaya yatırılacak.

16 Kasım’da ara tatile giren okulların tatil sonrasındaki durumunun da toplantıda gündeme gelmesi öngörülürken, vaka sayılarının yeniden artmaya başlamasıyla restoranların hizmet saatleri, 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkmalarının kısıtlanması gibi tedbirlerin genişletilip genişletilmeyeceği, ayrıca yeni tedbirler alınıp alınmayacağı gibi konuların da ele alınması bekleniyor. Yerli aşı çalışmalarında gelinen aşama da toplantının gündem maddeleri arasında olacak.

SAAT SINIRLAMASI GETİRİLMİŞTİ

Önceki kabine toplantısında kamu ve özel sektörde esnek çalışmanın teşvik edilmesi kararlaştırılmış, paket servis hariç olmak üzere lokanta, restoran, kuaför, düğün salonu, yüzme havuzu, halı saha, tiyatro, sinema, konser salonu ve benzeri iş yerlerinde hizmetlerin saat 22.00’de sona ereceği karara bağlanmıştı.

ARALARINDA İZMİR’DE VAR

Kimi kaynaklar vakaların artmasına rağmen sokağa çıkma kısıtlamasının getirilmesini öngörmese de; bu çerçevede alınacak bir karar ilk olarak riskli illerde uygulanacak. İstanbul, Bursa, Gaziantep, Ankara ve İzmir vaka sayılarındaki artış nedeniyle, olası bir sokağa çıkma kısıtlamasında öncelikli olacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu