Gündem

Sokağa çıkma yasağına uymayan 65 yaş üstü kişilere verilecek ceza belli oldu!

Türkiye'de koronavirüs vakalarının artmasının ardından Bakanlık, 65 yaş ve üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşların sokağa çıkmasını yasakladı. İşte sokağa çıkma yasağına uymayan 65 yaş üstü kişilere verilecek ceza...

Türkiye’de koronavirüs vaka sayısı 947’ye ulaşırken, can kaybı ise 21 oldu. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan bilgilendirmeye göre, dün saat 24.00’da 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlara sokağa çıkma yasağı getirildiği belirtildi. Sokağa çıkma yasağına uymayan 65 yaş ve üstü kişilere 3 bin 150 TL para cezası uygulanacak.

TCK’nın 195’inci maddesinde “Bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” ibaresi bulunuyor. Sokağa çıkma yasağını ihlal edenler bu yasaya göre de ceza alabilecek.

3 BİN 150 LİRA PARA CEZASI

Vali Arslantaş sosyal medya hesabından şu ifadelere yer verdi: 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan hemşehrilerimiz için sokağa çıkma yasağı getirildi. İhtiyaç durumunda ALO 112-155-156 numaraları arandığında arkadaşlarımız kendilerine yardımcı olacaktır. Yasağı ihlal durumunda 3 bin 150 TL ceza TCK 195’e göre suç duyurusunda bulunulacaktır.