Genel

Sokağa çıkma yasağı gösteriyle protesto edildi!

Koronavirüsten en çok etkilenen ülkelerden biri olan İtalya'da durum ciddiye gidiyor. Ülke genelinde salgının başından bu yana bir günde görülen en yüksek vaka sayısı tespit edildi. Gece başlayan sokağa çıkma yasağı, bölgenin başkenti Napoli'de yüzlerce kişinin katıldığı gösteriyle protesto edildi.

İtalya’nın Napoli kentinde gece sokağa çıkma yasağının başlamasıyla bu karar gösteriyle protesto edildi. Sokağa çıkma yasağını protesto eden grubun, güvenlik güçlerine ses bombası, meşale ve fişek attığı, polisin de göz yaşartıcı gazla göstericilere müdahale ettiği belirtildi.

Campania Bölgesi’nde bu gece başlayan sokağa çıkma yasağı, bölgenin başkenti Napoli’de yüzlerce kişinin katıldığı gösteriyle protesto edildi.

Şehir merkezinde pek çok yerde sokak çatışması yaşandığı ve yaralananların olduğu ifade edildi. Protestocu grubun bölge yönetimi binasına yürüdüğü ve bu sırada, “Eğer bizi kapatıyorsan, bize ödeme yapmak zorundasın” yazılı pankart açtığı kaydedildi. Başkent Roma’da da sokağa çıkma yasağını protesto eden bir grup, cadde ortasında meşale yaktı.

İTALYA’DA DURUM CİDDİ

İtalya Yüksek Sağlık Enstitüsü haftalık yayımladığı Kovid-19 raporunda, durumun ciddi olduğunu belirterek, zorunlu olmadıkça evden çıkılmaması çağrısı yaptı.

İtalya’da son 24 saatte 19 bin 143 yeni vaka tespit edilmiş, bu sayı salgının başından bu yana bir günde görülen en yüksek vaka sayısı olmuştu.

Ülkede salgının başladığı 21 Şubat’tan beri 484 bin 869 kişiye virüs tanısı konuldu, 37 bin 59 kişi hayatını kaybetti.