Genel

Şok iddia! AKP’liler 15 Temmuz gazisi yapılıyor!

Devletin üst kademesinin verdiği bilgiler doğrultusunda 15 Temmuz gazisi sayısının her yıl arttığı ortaya çıktı.

15 Temmuz gazileri sayısı hakkında verilen bilgiler tartışma yarattı. Her yıl değişen gazi sayısı, yeni gazilerin AKP’lilerden yapıldığı iddialarını gündeme getirdi.

Verilen bilgilere göre, 15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden geçen 4 yıllık süre içerisinde darbe girişiminde gazi olan kişi sayısı her yıl farklılık gösteriyor.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2019’da gazi sayısının 2 bin 193 olduğunu belirtirken, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 15 Temmuz 2020’de, gazi sayısının 2 bin 734 olduğunu kaydetti. Bu açıklamaların ardın, aynı gün Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise gazi sayısını 2 bin 194 kişi olarak açıkladı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın 15 Temmuz’a ilişkin açtığı sitede ise 2 bin 730 gazinin adı yer alıyor. Verilen gazi sayıları arasında 500 kişilik bir fark olması tartışma yarattı.

29 Temmuz 2016’da Cumhurbaşkanı Erdoğan, 237 kişinin şehit, 2 bin 191 kişinin de gazi olduğunu açıklamıştı. Bundan bir sene sonra, 15 Temmuz 2017’de Erdoğan bu sefer 250 kişinin şehit, 2 bin 193 kişinin gazi olduğunu belirtmişti. Erdoğan’ın bu açıklamasından 5 ay sonra, ise dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya gazi sayısını 2 bin 703 olarak açıkladı.

Bakan Kaya’nın açıklamasından 7 ay sonra ise gazi sayısının azaldığı görüldü. önemin AKp’li Ravza Kavakçı Kan, 15 Temmuz 2018’de, 2 bin 194 kişinin gazi olduğunu söyledi. Sayıların yeterince karışmasının ardından bir karışıklık da Erdoğan’ın açıklamasıyla yaşandı. Erdoğan Nisan 2019’da yaptığı açıklama ile gazi sayısı bu sefer 2 bin 193 olarak verdi. 3 Ay sonra, Temmuz 2019’da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2 bin 731 kişinin gazi olduğunu açıkladı.

“AKP TEŞKİLATINDAN İNSANLARA RAPOR VERİLİYOR”

Konuyla ilgili açıklama yapan 15 Temmuz gazisi Ufuk Yegin, İstanbul ağırlıklı olmak üzere AKP il ve ilçe teşkilatlarından bazı kişilerin, 15 Temmuz’da yaralanmamalarına karşın otobüsler ile hastaneye götürülerek rapor aldırıldığını iddia etti. Yegin; “Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanesi’ne, AKP il ve ilçe teşkilatlarından 3 minibüs kişinin getirildiği, doktorlara ‘rapor vereceksin’ dendiği ve hiçbir şeyi olmayan insanlara rapor verdirildiği yönünde duyumumuz var. Bu şekilde birkaç yüz kişiye gazilik verildiği belirtiliyor. Yine bazı il ve ilçe teşkilatlarında, birbirlerine yalancı şahitlik etmek suretiyle hastane raporu alan ve gazi ilan edilenlerin olduğunu biliyoruz. Bazı teşkilat yöneticilerinin ‘Ben istesem gazilik alırdım ancak dönüp bakmadım’ dediklerini duydum. Gazilik istenince alınan bir şey mi” dedi.

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu