Gündem

'Şırıngalı çikolata' üreticisi firmadan ilk açıklama geldi!

Ankara‘da ve Diyarbakır‘da 2 çocuğun ölümüne neden olan şırıngalı çikolata Türkiye’nin gündeminde… Vatandaşlar bu tehlike saçan ürünlerin toplatılmasını istiyor. Şırınga çikolata üretimi yapan firmadan ilk açıklama geldi. 

Şırınga çikolata nedeniyle Ankara ve Diyarbakır’dan üst üste gelen ölüm haberleri Türkiye’yi yasa boğmuştu. Çocukların ölümüne neden olan şırınga çikolatanın üreticisi firmanın mali işler müdürü Yüksel Uçkun konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Yüksel, ” Konuyla alakalı tam bir açıklama yapmak için Adli Tıp raporunu bekliyoruz.” dedi.

Ankara’da, ilkokul öğrencisi Mert Yağız Köksal, okul kantininden aldığı, şırınga şeklindeki oyuncak sıvı çikolatayı yerken, iddiaya göre, kapağının nefes borusuna kaçması sonucu yaşamını yitirdi. Çikolatanın üretildiği, Kocaeli Gebze’deki Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan firmanın mali işler müdürü Yüksel Uçkun, ürünle ilgili açıklama yaptı. Uçkun, “Öncelikle olaydan duyduğumuz üzüntüyü belirtmek istiyoruz. Ailenin acısını paylaşıyoruz. Konuyla alakalı tam bir açıklama yapmak için Adli Tıp raporunu bekliyoruz. Her ne kadar savcılık, ölümü çikolataya bağlasa da çocuğun ağzında ve gırtlağında yediği çikolatadan dolayı olduğuna dair bulguya rastlanamadığı bilgisi var elimizde. Ayrıca bu ürünü birkaç firma daha üretiyor. Yüzde 100 bizim ürünümüz olduğuna dair net bilgi yok.” diye konuştu.

FİRMANIN AÇIKLAMASI

‘Şırınga çikolata’yı yurt dışına da ihraç ettiklerini belirten Yüksel Uçkun, “Ürünümüz Tarım ve Orman Bakanlığı’nın izni ile üretilmektedir ve birçok ülkeye ihraç edilmektedir. Üzerimize düşen ne var ise yapmaya hazırız, sorumluluğumuzdan kaçmayacağız. Avukatlarımız konuyu yakından takip etmeye devam ediyor. Bu üzücü olay çocuklarımızı teslim ettiğimiz okullarda ilk yardımı bilen hiç kimsenin olmadığını ortaya çıkarmıştır. Okulda öğretmenlerden bir kişi ilk yardımı bilmiş olsaydı belki çocuğumuz yaşıyor olacaktı. Okulun hemen karşısında sağlık ocağı olmasına rağmen olaya zamanında müdahale edilmediği ortadadır. Şirket olarak altını çizerek söylemek istiyoruz ki Adli Tıp raporları netleştikten sonra sorumluluğumuzun arkasında durarak, kamuoyuna gerekli açıklamayı yapacağız.” dedi.

ŞIRINGA ÇİKOLATA NEDİR?

Özellikle çocukların ilgisini çekmek için şırınga şeklindeki bir tüpün içerisine doldurulan sıvı çikolatadır. Çeşitli markalar tarafından üretilen ve üzerlerine çeşitli çizgi film karakterleri basılarak çocukların daha çok ilgisini çekmeyi amaçlayarak satılan ürün, okul kantinine varana kadar birçok market ve bakkalda satışa sunuluyor..

OKUL KANTİNİNDE SATIŞI YASAK ÜRÜNLER ARASINDA

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından daha önce hazırlanan “okul kantininde satışı yasak ürünler” listesinde tüm çikolata ürünlerinin yasak olduğu belirtilmişti. Çocukların sağlığını koruma amacıyla hazırlanan bu listenin önemi yaşanan acı olayların ardından bir kez daha ortaya çıktı..

SATIŞI YASAK ÜRÜNLER

-Enerji içecekleri, gazlı içecekler, aromalı içecekler, kolalı içecekler, sporcu suları, meyve nektarı, meyve suyu konsantresi,
-Kızartmalar,
-Cipsler,
-Tüm çikolata türleri, gofretler,
-Tüm şeker ve şekerleme türleri,
-Kremalı, çikolata dolgulu, jöleli, kekler ve pastalar,
-Hamurlu, şerbetli tatlılar,
-Tatlandırıcı içeren.

Bir cevap yazın