Gündem

“Şırınga Çikolata” 2 Çocuğun Ölümüne Sebep Oldu!

İlk “Şırınga Çikolata” Vakası 17 Gün Önce Yaşanmıştı!

Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesi Seyrantepe Mahallesinde yaşayan 7 yaşındaki minik Umut Bilgi, 25 Kasım 2019’da okul çıkışında bir marketten almış olduğu şırınga şeklinde çikolatanın boğazın kaçması sonucu ambulans ile Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne kaldırıldı. Hastanede süren 9 günlük yaşam mücadelesinin ardından minik Umut 5 Aralık 2019 tarihinde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı.

Acılı Aile Yetkililere Çağrıda Bulundu!

Acılı aile bütün anne ve babalara çağrıda bulunarak yaşadıkları acıları kimsenin yaşamaması için çocuklarını bu üründen uzak tutmalarını istedi. Aile ayrıca şırınga çikolatasına karşı tedbir alınması için yetkililere çağrıda bulundu.

“Şırınga Çikolata”dan Ölen Ankaralı Minik Mert Yağız Köksal İçin ise Başsavcılık Açıklama Yaptı!

Geçtiğimiz günlerde okul kantininden almış olduğu “şırınga çikolata” nedeniyle hayatını kaybettiği iddia edilen Ankaralı Minik Mert Yağız Köksal’ın ailesi yasa boğulmuştu. Kantinden almış olduğu şırınga şeklindeki oyuncak sıvı çikolatayı yediği esnada nefes alamayarak fenalaşmış, yapılan tüm müdahalelere rağmen de hayatını kaybetmişti. Konu ile ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Şehit Ahmet Kabukçu İlkokulu öğrencisi 7 yaşındaki Mert Yağız Köksal’ın ölümü ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Ankara’nın Keçiören ilçesi Şehit Ahmet Kabukçu İlkokulu öğrencisi Mert Yağız Köksal, geçtiğimiz sabah saat 8.30’da okul kantininden aldığı şırınga şeklindeki sıvı çikolatayı yediği esnada nefes alamayıp fenalaşmıştı. Hastaneye götürülen 7 yaşındaki Mert Yağız, yapılan tüm müdahalelere rağmen saat 9.10’da vefat ettiği belirlenmişti.

Başsavcılıktan ise Mert Yağız Köksal’ın okul kantininden aldığı şırınga şeklindeki oyuncak sıvı çikolatayı yediği sırada nefes alamayarak fenalaşması üzerine, yapılan tüm müdahalelere rağmen saat 9.10’da vefat ettiği, ölü muayene işleminin yapıldığı ve kesin ölüm sebebinin tespiti amacıyla adli tıp kurumuna sevk edildiği, olayla ilgili soruşturmanın devam ettiği hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur açıklamasında bulundu.

Ankara’da ilkokul 1’inci sınıf öğrencisi 7 yaşındaki Mert Yağız Köksal, okulda fenalaşarak hayatını kaybetti. Öğrencinin ölüm nedeni otopside belirlenecek. Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencinin ölümüyle ilgili inceleme ve soruşturma başlattı.

Keçiören’de bulunan Şehit Ahmet Kabukçu İlkokulu‘nda eğitim gören Mert Yağız Köksal, sabah saatlerinde teneffüste rahatsızlanarak yere yığıldı. Durumu fark eden görevliler, çocuğa müdahale etti. Çocuk, daha sonra okulun karşı tarafında bulunan sağlık merkezine götürdü. Mert Yağız Köksal, buradan ambulansla Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılırken yolda hayatını kaybetti.

Kesin Ölüm Nedeni Otopside Belli Olacak

Nefes borusuna kaçan bir yiyecek ya da hazır gıda ambalajı parçası nedeniyle hayatını kaybettiği şüphesi üzerinde durulan Mert Yağız Köksal’ın cenazesi, daha sonra Adli Tıp Kurumu’na kaldırdı. Öğrencinin kesin ölüm nedeni otopside belirlenecek.

Okul Yöneticisi; “Sara Nöbeti Sandım”

Okul yöneticisi, hizmetlinin yere yığılan öğrenciyi kaldırmaya çalışırken gördüğünü, hemen yanlarına gittiğini anlatarak, “Ben çocuk düştü sandım, sordum. Hizmetli, ‘hocam bu çocukta bir şey var, ayağa kaldıramıyorum’ dedi. Baktım ağzından köpükler geliyor, dudaklarının morardığını gördüm. ‘Birisi mi vurdu?’ diye sordum. ‘Yok, boğazını tutuyor’ dedi. Hemen sağlık ocağına götürdük, orada müdahale ettiler, ambulansla hastaneye giderken öldüğünü söylediler. Ben sara nöbeti geçirdiğini düşündüm, yutma yok” dedi.

Bakanlık Takipte!

Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı da öğrencinin ölümüyle ilgili müfettiş görevlendirerek inceleme ve soruşturma başlattı. Bakanlık, ayrıca öğrencinin ailesi ve okul çalışanları ile öğrencilerine psikolojik destek amacıyla psikolog ve rehber öğretmenlerden oluşan bir ekip görevlendirdi.

Okul Yöneticileri Görevden Uzaklaştırıldı!

Soruşturma kapsamında okuldaki tüm kamera kayıtları incelemeye alındı, okul kantini mühürlendi. Kantin işletmecisi de şüpheli sıfatıyla gözaltına alınarak ifadesine başvurulduktan sonra serbest bırakıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada ise şöyle denildi: “Kantin işletmesinin, okulda oluşturulan komisyon tarafından 15 Kasım 2019’da, Keçiören İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından ise son olarak 29 Kasım 2019’da denetlendiği görülmüştür. İlgili okul yöneticileri görevden uzaklaştırılmış olup, okul kantini işletmesinin sözleşmesi feshedilmiştir.”

Bir cevap yazın