EğitimGündem

Sınıf geçmede yeni karar: Bu dersten 70 alamayan sınıfta kalacak!

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’den önemli bir açıklama geldi. Bakan Tekin, sınıf geçmeye yönelik alınan kararı duyurdu. Alınan karara göre, sınıf geçmede zorunluluk getirildi. Buna göre, Türkçe’den 70 alamayan öğrenciler sınıfı geçemeyecek.

Sınıf geçmeyle ilgili önemli bir karar alındı. Bakan Tekin, sınıf geçmek için Türkçe’den 70 alma zorunluluğu getirildiğini belirtti. Açıklamada bulunan Bakan Tekin, “Önümüzdeki hafta yayınlanacak olan temel eğitim yönetmeliğimizde, Türkçe’den 70 alma zorunluluğu getirdik. Türkçe ortalaması 70 olmayan öğrencimiz geçemeyecek” dedi.

70 ALAMAYAN ÖĞRENCİ SINIFI GEÇEMEYECEK

Bakan Tekin, yönetmelikle birlikte sınıf geçmede yeni düzenlemeyi anlatarak şunları ifade etti:

“Mevcut durumda 50 ortalamayı tutturan bir öğrenci, birkaç dersinden yüksek not alarak 50’yi tutturduğunda, diğer bütün dersleri 50’nin altında olsa bile geçiyordu. Bir kısmından sorumlu geçiyordu, bir kısmından da ortalamadan geçiyordu. Biz bunu sınırlandırdık. Belli derslerin ortalamanın üzerinde olması gerekiyor. Önümüzdeki hafta yayınlanacak olan temel eğitim yönetmeliğimizde, Türkçe’den 70 alma zorunluluğu getirdik. Türkçe ortalaması 70 olmayan öğrencimiz geçemeyecek.”

SINAVLARLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Sınavların online değil yüz yüze yapılacağını hatırlatan Bakan Tekin, “Açık lise ile ilgili uygulamaya baktık. An itibariyle bizim tanımladığımız meşru gerekçeler, sebeplerle açık liseye kayıt yaptıran öğrenci sayısı çok azalmış durumda. Yaklaşık 10 bin kayıt yaptıran öğrenci var. Aldığımız tedbirin kamuoyunda pozitif karşılık bulduğunu ve doğru bir iş yaptığımızı gösteriyor. Bu yıl açık lise sınavları da yüz yüze olacak” diye konuştu.