Gündem

Sınıf geçme nasıl olacak? Bakan Selçuk cevapladı!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk CNN Türk'e konuk olarak koronavirüsü önlemlerine ilişkin geçilen EBA sistemi ve bundan sonrasına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Peki velilerin merak ettiği sınıf geçme sistemi uzaktan eğitimle nasıl olacak? İşte detaylar...

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk CNN Türk canlı yayınına konuk olarak koronavirüsü önlemlerine ilişkin alınan tedbir karrlarına yönelik Hakan Türk’ün sorduğu soruları cevaplıyor.

SINIF GEÇME NASIL OLACAK VE BAŞARI NASIL ÖLÇÜLECEK?
Bütün dünyaya baktığımızda eğitimin sınıfların dışına taşması anlamında bir eğilim var, biz de geçtiğimiz sene ortaöğretim de önerilerimizi sunarken, bir öğrenci bir eğitimi illa sınıfta alacak diye bir şey yok.

Dünya başka bir yere doğru gidiyor eğitimde ve bu kitlesel olarak ilk defa oluyor. Bu yeni standartların gelişmesine yardımcı olacak, farklı sistemler birbirine yaklaşacak artık sadece sınıf içinde değil sınıf dışında olan dijital programlar da karnelerde olacak notlandırılacak akredite olacak.

Bizim elimizde öğrencilerimizin birinci dönem notları var, peki hiç okul açılmazsa ne olur? Bunu şu anda hukukçularımız çalışıyorlar.

Sınıf geçme yönetmeliğiyle ilgili bir karara varılacak. Biz eğitsel olmasını önemseriz, pedagojik olmasına bakarız. Biz yaptık oldu olmaz, o yüzden de itirazın yapılması ihtimal kurumların da görüşünü alıyoruz DANIŞTAY’ın mesela.

YKS ERTELENDİ, LGS’DEKİ DURUM NEDİR?

LGS zamanında yapılacak, ertelenme söz konusu değil.

Hafta başında hem YKS’de hem de LGS’de çıkacak soruların konu dağılımı nasıl olacak bunları da paylaşacağız.

Benim ailelere söyleyeceğim şey şu, hiçbir öğrenciyi zorla bir yere götüremezler. Bir öğrencinin dıştan değil de içten motivasyonu önemli, bunu yapabilmek için de çocuğun dengeli bir hayata ihtiyacı var. Bu iş sadece zihinsel bir şey değil, aynı zamanda hareketsel bir şey.