Gündem

Şile Kaymakamlığından Açıklama Geldi Denize Girmek Bugün de Yasak

Geçtiğimiz günlerde İstanbul, Şile’de akıntının çok güçlü olması ve çok sayıda kişinin boğulması nedeniyle denize girmek yasaklanmıştı.

Şile Kaymakamlığı ilçe sınırları içinde havanın rüzgârlı ve denizin dalgalı olması nedeniyle denize girmeyi yasaklamıştı.

Şile’ de denize girme yasağı bugün de yasak devam ediyor.

Şile Kaymakamlığı rüzgar, yoğun dalga ve akıntı sebebiyle bugün de ilçe sahillerinde gün boyu denize girmenin yasaklandığını duyurdu.

Şile Kaymakamlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Meteoroloji Genel Müdürlüğü hava/deniz raporlarıyla 25 Temmuz 2021 Pazar günü erken saatlerden itibaren gün boyunca rüzgar, kuzeydoğudan 3-5 şiddetinde yer yer 6 şiddetinde, dalga yüksekliği 1 ila 2,5 metre ve sağanak yağış tahmini bildirilmiştir. Şile Sahil Güvenlik Komutanlığı ve ilgili kurumlarımızdan aldığımız anlık bilgilere göre ilçemiz plajlarında dalga yüksekliğinin hali hazırda 1 ila 2,5 metre arasında olduğu tespit edilmiştir. Meteoroloji Genel Müdürlüğü hava tahmin raporları ve bölgedeki hava/deniz durumunun değerlendirilmesi neticesinde kaymakamlığımızca 25 Temmuz 2021 Pazar günü, ilçemiz sahillerindeki yoğun dalga ve akıntı nedeniyle vatandaşlarımızın can emniyetini korumak amacıyla gün boyu denize girmek yasaklanmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Ne Olmuştu?

Şilede yüzmek isteyen 5 kişi dalgalara kapılarak gözden kaybolmuştu. Kaybolan 1 kişi kurtarılırken kaybolan diğer vatandaşları kurtarmak için arama kurtarma çalışmaları hız kesmeden devam etmiş ancak  4 kişinin cansız bedenine ulaşılmıştı.