Genel

Silah Ruhsatı Alma Şartları Nelerdir?

Silah ruhsatı almak için bazı şartların ve kuralların yerine getirilmesi gerekiyor. Bu nedenle silah ruhsatı almak isteyen vatandaşlar internet sayfaları üzerinde araştırma yapıyorlar. Peki, silah ruhsatı alma şartları nelerdir? İşte cevabı…

Silah ruhsatını alacakların başvuru esnasında yapması gerekenler, başvuru için istenen belgeler, silah ruhsatının alınmasında ödenmesi gereken ücretler ve silah ile nereye girilip girilmeyeceği yerler hakkında bilinmesi gerekenleri okuyucularımız için derledik.

Silah Ruhsatı Alma Şartları Nelerdir?

Silah ruhsatı almak için bazı şartların uygulanması gerekir. egehaber.com Aşağıda silah ruhsatının alınmasında talep edilen şartlar sırasıyla yer alır:

Silah ruhsatının alınması için 21 yaşının doldurulmuş olması gerekir.

Bununla birlikte Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma koşulu ortaya koyulur.

Aynı zamanda silah ruhsatı almak isteyenlerin sağlıklarını kontrol ettirip hastanelerden sağlık raporunu almaları gerekir.

Bunun yanı sıra silah ruhsatı alacakların adli sicil kaydında bir suçlarının bulunmaması gerekir.

Yukarıda verilen şartlar doğrultusunda silah ruhsatı almak isteyenler, yetkili kuruma giderek işlemlerini halledebilir.

Silah Ruhsatı İçin Müracaat

Silah ruhsatı için müracaat işlemlerinin yapılmasında ilk önce şartların sağlanması gerekir. Şartları sağlayanlar, Emniyet Müdürlüklerine istenilen evrak ve belgelerle beraber giderek başvuru formlarını eksiksiz bir şekilde doldurup teslim etmelidir. Evrak ve belgelerin eksik veya hatalı olması durumunda silah ruhsatı alacakların başvuru talepleri Emniyet Müdürlükleri tarafından reddedilir.egehaber.com Bu yüzden başvuru işlemlerinin doğru bir şekilde yapılması için evrakların tam olması gerekir.

Silah Ruhsatı İçin İstenen Belgeler

Silah ruhsatı için istenen belgeler vardır. Aşağıda silah ruhsatını almak isteyenlerin Emniyet Müdürlüklerine gittikleri zaman teslim etmesi gereken evraklar sırasıyla verilmektedir:

Silah ruhsatı almak isteyenler ilk önce yeni T.C. kimlik belgelerini yanlarında bulundurmalıdır.

Bunun dışında son 1 yıl içerisinde çekilmiş biyometrik resimlerinin ve sağlık raporlarının Emniyet Müdürlüklerine verilmesi gerekir.

Aynı zamanda silah ruhsatı almak için başvuru dilekçesinin eksiksiz ve net bir şekilde doldurulması gerekir.

Bununla birlikte parmak izi belgesinin de alınması gerekir.

Silah ruhsatı almak için ödenmesi gereken harç bedelinin yatırıldıktan sonra dekontunun alınmış olması gerektiği şartı aranır.

Bunun dışında başvuruda bulunacakların adli sicil kayıtlarında herhangi bir suçun olmadığını gösteren belgenin verilmesi gerekir.

Yukarıda verilen evrak ve belgelerin eksiksiz bir şekilde toplanmasından sonra silah ruhsatı alacaklar, Emniyet Müdürlüklerine gidip başvuruda bulunabilir.

Silah Ruhsatı Ücretleri

Silah ruhsatı ücretleri vardır. Silah ruhsatı almak için ödenen ücretlerin sebebi, kişilerin silah ruhsatı aldıkları zaman silahlarını sürekli olarak yanlarında taşımalarıdır. Bunun için her silah taşınmasında ödemeler ayrı bir şekilde yapılır. Güncel olarak silah ruhsatını alacaklar, başvurudan önce Emniyet Müdürlüklerinin veznelerine 5 Bin TL ödeme yapmalıdır. Yapılan ödeme için dekontun muhakkak alınması gerekir. Silah ruhsatları sadece 5 yıl için geçerlidir. 5 yılın dolmasından sonra ruhsatlarını yenilemeyenler, silahlarını ruhsatsız bir şekilde kullandıkları zaman hapis veya para cezalarına çarptırılır.

Kimler Silah Ruhsatı Ücreti Ödemez?

Bazı kişiler silah ruhsat ücretini ödemeyebilir. Özellikle 15 Temmuz gazi yakınları silah ruhsatını ödemek zorunda değildir. Bununla birlikte hayatını kaybeden şehitler, erler ve erbaşların aileleri veya yakın çevresi de silah ruhsatı alma aşamasında harç bedelini ödeme yükümlülüğünde değildir. Bunun için belirtilen kişiler, silah ruhsatlarını ücretsiz bir şekilde Emniyet Müdürlüklerine giderek almalıdır. Başvuru dilekçesinin doğru bir şekilde doldurulup Emniyet Müdürlüklerine teslim edilmesi gerekir. Yanlış dilekçeler inceleme altına alınmaz ve başvuru işlemleri iptal edilir.

Silah Ruhsatı Hangi Durumlarda Verilmez?

Silah ruhsatının verilmediği bazı durumlar vardır. Aşağıda silah ruhsatının alınmasına engel olan durumlar sırasıyla detaylı bir şekilde ele alınmaktadır:

Ateşli bir şekilde silah suçuna karışmış olanların cezaevine girmesi durumunda silah ruhsatı hiçbir şekilde verilmez.

Bunun dışında hem zihinsel hem de bedensel anlamda rahatsızlıkları ve hastalıkları olan kişilere, silah ruhsatı hiçbir şekilde verilmez.

Bununla birlikte 21 yaşını doldurmamış vatandaşlar da silah ruhsatını alamaz.

Uyuşturucu ve alkol bağımlısı olanların silah ruhsatı alması imkânsızdır.

Kamu hizmetinden işledikleri suçlardan dolayı yasaklı konumda olanlar silah ruhsatı alamaz.

Bunun dışında engelli vatandaşların hiçbirine Emniyet Müdürlükleri silah ruhsatı vermez.

Yukarıda verilen durumların meydana gelmesi sonucunda silah ruhsatı almak için Emniyet Müdürlüklerine başvuruda bulunanların hiçbir koşulda başvuru talepleri kabul edilmez. Silah ruhsatı alacaklar bu yüzden istenilen şartları yerine getirmelidir.

Silah İle Hangi Yerlere Girilemez?

Silah ile bazı yerlere girilmeyebilir. Aşağıda silah ile girilmeyecek yerler hakkında açıklamalar verilmektedir:

Silah ile girilmeyecek yerlerin başında gösteri ve toplantı alanları gelir.

Bununla birlikte duruşma ve mahkeme salonlarına da silahla girilmez. Silah ruhsatının alınmasına rağmen bu alanlara silahla girenlerin ruhsatları iptal edilir.

Bunun yanı sıra akıl hastanelerine veya hastanenin psikiyatri bölümüne de silahla girilmemelidir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ana binasına hiçbir koşulda silahla girilemez.

Ceza ve tutukevlerine de silahla girilmesi yasaktır. Silahla girenlerin ruhsatları ellerinden alınır ve iptal edilir.

Dernek ve sendikalarda yapılan toplantı ve kongre alanlarına silahla girilemez.

Aynı zamanda eğitim ve öğretim kurumlarına silahla girip ateşli suça karışılması durumunda hapis cezaları uygulanır.

Bunun dışında üniversitelerde öğrencilerin kaldıkları yurtlara da silahla girmek büyük derecede hapis cezalarına tabii tutulacağının sonucunu doğurur.

Siyasi partilerin düzenlemiş oldukları açık veya kapalı alandaki toplantılara silahla girenlerin ruhsatları iptal ettirilir.
Yukarıda verilen alanlara ruhsat olmasına rağmen hiçbir şekilde silahla girilemez.

Kaynak: egehaber.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu