Gündem

Sigortası olmayan vatandaşlar: 300 TL ödeme yapmanız gerekiyor!

Türkiye’de yaşayan ve sigortası olmayan vatandaşları ilgilendiriyor. Yapılan duyuruya göre, sigortası olmayan vatandaşlar, aylık 300,24 TL ödeme yaparak sağlık hizmetinden faydalanabiliyorlar.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Genel Sağlık Sigortası ödemelerine ilişkin paylaşımda bulundu. Yapılan paylaşıma göre, sigortası olmayan vatandaşların sağlık hizmetinden faydalanabilmesi için aylık ayda 300, 24 TL ödeme yapması gerekiyor.

SGK tarafından yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi:


18 Yaşına kadar tüm çocuklarımız, 20 yaşına kadar lise ve dengi öğrencilerimiz, 25 yaşına kadar yükseköğretim görenler, gelir testi sonucuna göre aile içi kişi başı geliri brüt asgari ücretin 3’te 1’inden az olanlar GSS primi ödemeksizin

Sigortası olmayanlar, hane içinde yaşayan tüm aile bireyleri ile birlikte ayda 300, 24 TL

Yabancı uyruklu öğrenciler ayda 400,32 TL

GSS primi ödeyerek sağlık hizmetinden faydalanıyor

Gelir tespiti başvurusu

Gelir tespiti başvurusu, kişilerin ikametgâhının bulunduğu il/ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına yapılır.

Gelir testinde gelir olarak değerlendirilenler

Aile bireylerinin taşınır ve taşınmazları ile bunlardan doğan hakları (tüm gelir/giderler) ile harcamaları da dikkate alınarak aile içinde kişi başına düşen gelirin aylık tutarı tespit edilir.

e-Devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz

Vatandaşlar e-Devlet sistemi üzerinden Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama ve Gelir Testi Sonucu Sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirler.