GündemManşet

Sigara ve alkol kullananları ilgilendiren açıklama!

Corona virüsü salgınına karşı Çin’den getirilen aşılar vatandaşlara uygulanmaya başlandı. Bu kapsamda sigara ve alkol içenleri ilgilendiren önemli bir açıklama yapıldı. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl tarafından yapılan açıklamaya göre, sigara ve alkol kullanımı vücudun bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etki yapması nedeniyle corona virüsü aşısının etkinliğini azaltabilir.

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan son verilere göre 1 milyon 212 bin 875 kişi corona virüsü aşısı vuruldu. Türkiye’de aşılama çalışmalarına devam edilirken, Prof. Dr. Erdöl, AA muhabirine önemli açıklamalarda bulundu. Sigara ve alkol kullanımının aşının etkinliğini azaltabileceğini söyleyen Erdöl, bilimsel çalışmalara dayandırdığı konuşmasında, sigara kullanan kişilerde aşılama sonrası bağışıklık yanıtının zayıf olduğunu söyledi. Ayrıca alkol kullanımında aşı ile ilgili çalışmalardan bahseden Erdöl, “Bağışıklık sistemlerindeki bu bozulmalar, temel fonksiyonlarda olduğu için aynı sonuçlar, Kovid-19 aşılama süreci için de geçerlidir. Alkol kullanımı, karaciğer yağlanmasına neden olmakta ve karaciğer fonksiyonlarını da bozmakta olup her iki durum da Kovid-19 seyrini olumsuz olarak etkilemektedir.” dedi.

Sİgara dumanı hücre ölümünü arttırıyor

Avustralya’da yürütülen bir çalışma hakkında bilgi veren Erdöl açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Yürütülen karşılaştırmalı grupların yer aldığı bilimsel çalışmada, sigara içmenin grip aşılamasında (subünit aşı ve canlı zayıflatılmış aşı) vücudun verdiği yanıt üzerindeki etkileri araştırıldı. Çalışmada, antikorlardaki değişimlere göre sigara içenlerin, sigara içmeyenlere göre salgına yol açan gribe (epidemik influenza) önemli ölçüde daha duyarlı olduğu bulundu. Bu ve benzeri çalışmalarda, sigaranın immün yanıt tepkilerini zayıflattığına dair güçlü kanıtlara ulaşılmaktadır. Bir başka yerde yapılan ayrı bir çalışmada da sigara dumanına maruz kalmanın, CD4 T hücre efektör üretimini etkilediği gösterildi. Çalışma sonuçları, sigara dumanının, hücre bölünmesini azaltarak ve hücre ölümünü artırarak doğrudan CD4 T hücreleri üzerinde etkili olduğunu gösterdi. Aynı çalışmada ayrıca, sigara dumanına maruz kalmanın, aşıların uyardığı koruyucu immün yanıtın devamlılığı için kritik öneme sahip olan hafıza hücrelerini oluşturma yeteneğini bozduğu gösterildi.”

Erdöl acıkmasına şöyle devam etti:

“ Bu hücrelerin görevleri bozulursa antikor aşıların koruyucu etkinliğinde kritik önemi olan B hücrelerin görevleri de bozulacaktır. Üstüne sigara dumanının hafıza hücrelerinin oluşmasına verdiği zarar eklendiğinde ve sigaranın doğrudan hastalık şiddeti ile ilişkili riski artırması da eklendiğinde durum daha da ciddi olmaktadır.”