Gündem

Sigara Kullanan Vatandaşlara Kötü Haber !

Sağlık Bakanlığı corona virüsü Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Özlü çok önemli açıklamalarda bulundu. Özlü açıklamalarında corona virüsüne ilişkin bilgiler verirken sigara içen vatandaşlara da kötü haberi verdi.

Tevfik Özlü açıklamalarında Türkiye’de tedbirlere uyumu azaltan en önemli faktörlerden ikisinin sigara kullanımı ve yemek içme alışkanlığı olduğunu vurguladı. Özlü açıklamalarının devamında sigara kullanan vatandaşların sık sık maskelerini çıkarmak zorunda kaldığını, çalışanların molalarda arkadaşlarıyla sigara içilebilir alanlara çıkarak yan yana ya da karşılıklı konuşarak sigara içtiklerini belirtti.

SİGARA İÇENLER DAHA ÇOK RİSK ALTINDA

Konu ile ilgili olarak Özlü açıklamalarının devamında bu esnada mesafe ve maske kuralının ihlal edildiğini vurguladı ve şu ifadeleri kullandı:

“Sigara kullananlar sık sık maskelerini çıkarmak zorunda kalıyor. Çalışanlar, molalarda arkadaşlarıyla sigara içilebilir alanlara çıkıp, yan yana veya karşılıklı muhabbet ederek sigara içiyorlar. Bu sırada ne mesafe ne de maske söz konusu olmuyor.”

Tevfik Özlü yeme içme alışkanlığı hakkında da değerlendirmelerde bulundu. Özlü bu konu hakkındaki açıklamalarına şöyle devam etti:

“İşyerlerinde, lokanta, kafe ve restoranlarda genellikle tek başımıza değil; arkadaşlarımızla birlikte aynı masada sohbet ederek, yiyip içiyoruz. Dostlarımızla yemek davetlerinde buluşuyoruz. Bu sırada da maske, mesafe ve hijyen söz konusu değil. Burada hijyenden kastım, restoran ve kafelerde ortak kullanılan eşya ve yüzeylere ellerimizle dokunup, yeme içme sırasında bu ellerimizi ağzımıza temas ettirmemiz.Eskisi gibi yapamayız. Birlikte sigara içme, birlikte yeme içme güvenli değil. Maske takamadığımız ve mesafeyi koruyamadığımız, hijyene dikkat edemediğimiz ortamlar ve eylemlerden uzak kalmalıyız”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu