EkonomiGündem

Sigara içenleri üzecek haber geldi: Flaş zam kararı! Artık bu fiyata satılacak

Sigara içenleri üzecek haber geldi. Sigaraya zam geliyor. Yılbaşına günler kala zam haberleri peş peşe gelmeye başladı. Bir zam da sigaraya geliyor. Buna göre, sigaraya en az 2 TL zam gelmesi bekleniyor. Bu zamla birlikte en ucuz sigara yeni yılda 31.5 liraya çıkacak.

Sigaraya yeni yılla birlikte zam gelmesi bekleniyor. Yapılan zamla birlikte 29.5 liraya satılan en ucuz sigara 2 TL birden zamlanara 31,5 TL’ye çıkacak.

EN AZ 2 LİRA ZAM GELECEK

Son 6 aylık Yİ-ÜFE’nin en az yüzde 26 civarında gerçekleşmesi bekleniyor. Daha yüksek bir oran çıkmazsa halen 29.5 liraya satılan en ucuz sigaraya en az 2 TL zam gelecek. En ucuz sigara yeni yılda 31.5 liraya çıkacak. Aynı şekilde alkollü içeceklere de vergi artışı kaynaklı zam yağacak. Zam konusunda son kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan verecek.

SİGARADAKİ VERGİ TUTARI 83 KURUŞTAN 19 LİRA 95 KURUŞA ÇIKACAK

Sözcü’de yer alan habere göre TÜİK, yılın son 5 aylık döneminde Yİ-ÜFE’nin yüzde 22.56 arttığını hesapladı. Aralık ayı üretici fiyatlarının yüzde 3 civarında artması halinde 6 aylık üretici enflasyonu yüzde 26 olacak. Bu durumda bir paket sigaradaki asgari maktu vergi tutarı 15 lira 83 kuruştan 19 lira 95 kuruşa çıkacak.