EkonomiGündem

Sigara içenlere kötü haber: Büyük zam yolda! Tarih verildi

Sigara içenlere kötü haber geldi. Sigara fiyatlarına büyük bir zam bekleniyor. Sigaraya yılın başından bu yana yüzde 50 zam geldi. Ancak asıl zammın temmuz ayından itibaren geleceği tahmin ediliyor. Enflasyonun fırlaması nedeniyle temmuz ayında hem sigara hem de alkol üzerindeki ÖTV’ye otomatik zam olarak yansıyacak.

SİGARA 40 LİRAYA YAKLAŞABİLİR

Sigara ve alkole yeni zam yolda. Sigara ve alkolde ÖTV tutarı yasa gereği her altı ayda bir ÜFE kadar artırıldığı için bu temmuzda en ucuz sigara fiyatı 40 liraya yaklaşabilir.

İçki ve sigaraya temmuzda ÜFE oranında zam gelirse en ucuz sigara 22 TL’den 40 TL’ye, litrelik rakı 390 liradan 570 liraya çıkacak.

Habertürk’ten Rahim Ak’ın sigaraya gelecek enflasyon zammı ile ilgili yazısında şu bilgilere yer verildi:

“4 ayda yüzde 39 gelen ÜFE 2 ay daha aynı hızla yükselirse yüzde 60 olabilecek. 6 aylık ÜFE kadar artırılacak olan sigarada maktu vergi 14.4 liradan 23.03 liraya yükselecek. Yani bir paket sigaradan alınan vergi en az 23.03 olacak. Ancak sigaranın vergisinde bir şart daha var bu rakamın satış fiyatının yüzde 63’ünden daha az olmaması gerekiyor. Böylece en düşük sigara fiyatı 36.5 lira olacak. Yani hiç bir sigara 36.5 liranın altında satılamayacak. Bir de yüzde 18’lik KDV’yi dikkate almakta fayda var. 36.5 liralık tutar en düşük vergi şu anda 22,8 lira düzeyinde.”

SİGARAYA ZAM GELECEK Mİ?

Yüksek enflasyonun sigara zammını beraberinde getireceği iddiaları gündemde yer alırken konuya ilgili henüz resmi bir açıklama bulunmuyor.

KARARI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VERECEK

Her yılın ocak ve temmuz aylarında gerçekleşen otomatik ÖTV zammının uygulanıp uygulanmayacağına Cumhurbaşkanı karar veriyor. ÜFE zammını düşük tutma ya da tümden iptal etme yetkisi bulunan Cumhurbaşkanının bu temmuzda ne yönde karar vereceği merakla bekleniyor.