Ekonomi

Sigara fiyatları ne kadar? 2020 Haziran ayı sigara fiyatları! Sigaraya zam mı geldi?

Mayıs ayında yayımlanan Resmi Gazete’de sigara ve tütün ürünlerinden alınan asgari maktu vergilerine artış yapılmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamalarda ise, “Biz yine vergiyi sigaraya bindireceğiz. Böylece de bu yola devam edeceğiz.” İfadeleri kullanılmıştı. Bu nedenle sigara kullanan vatandaşlar güncel sigara fiyatlarını merak ediyorlar. Peki, sigara fiyatları ne kadar? Sigaraya zam mı geldi? İşte 2020 Haziran ayı güncel sigara fiyatları

Resmi Gazete’de ‘Bazı Mallara Uygulanacak Özel Tüketim Vergisi Tutarları Hakkında Karar’ ile sigara vergi yükünde artış olduğu öğrenilmişti. Vergi yükü 85.6’ya çıkarılırken asgari maktu vergi tutarı bir dal sigara için 38.99 kuruştan 45.69 kuruşa yükseltildi. Yeni düzenlemenin sonraki günlerinde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan sigara zamlarına ilişkin açıklama yaptı.

Erdoğan tarafından yapılan açıklamalarda, “Biz bu sigara müptelası olan vatandaşlarımızı çok seviyoruz. Onların sigara fiyatlarını arttıralım, belki o zaman bu işten yavaş yavaş kaçarlar diye düşünüyoruz fakat yine de kaçmıyorlar nedense? Ama biz yine vergiyi sigaraya bindireceğiz. Böylece de bu yola devam edeceğiz. Özellikle BM, Yeşilay, TÜBİTAK olarak da bu konudaki vergi dışı çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz. Bu mücadelemizi de sonuna kadar devam ettireceğiz.” İfadeleri kullanıldı.

Güncel sigara fiyatları 14 liradan başlıyor ve markasına göre artarak devam ediyor.

 

İlgili Makaleler