Kamu

Sıfır Atık Projesi kapsamında 100 bin personel alımı yapılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Sıfır Atık Projesi dahilinde hem çevreye faydası dokunacak 50 bin atık toplamayı hedeflediklerini, hem de bu kapsamda 100 bin kişiye direkt istihdam sağlayarak personel alımı yapacaklarını ifade etti. 

TASARRUF MİKTARI YILDA 20 MİLYAR LİRA!

Bakan Kurum, “Sıfır Atık Projesi kapsamında yıllık 20 milyar lira tasarruf, 100 bin kişiye de doğrudan istihdam sağlamayı öngörüyoruz” diye konuştu.

TOPLANMASI HEDEFLENEN ATIK MİKTARI: 50 BİN TON !

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yürüttüğü, “Sıfır Atık Mavi Projesi”, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde bugün başlatıldı. Denizlerin ve su kaynaklarının koruma altına alınması amacıyla “Sıfır Atık Mavi Projesi” kapsamında, yaz sezonu boyunca 50 bin ton atık toplanması hedefleniyor.

BAKAN KURUM PROJEYİ DETAYLANDIRDI. İŞTE O AÇIKLAMA

Törende konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Bugüne geldiğimizde yaklaşık 18 bin 750 kamu kurum ve kuruluşunda uygulamaya geçtik. Atıklarımızı kaynağında ayrıştırmak suretiyle, dönüşebilecek atıklarımızı ayrıştırıyoruz ve bunları geri dönüşümde kullanıyoruz. Organik atıklarımızı geri dönüşüme tabi tutarak, peyzaj alanlarımızda, millet bahçelerimizde, parklarımızda bitkilerimizin yetiştirilmesinde kullanmaya gayret ediyoruz. 2023 yılına geldiğimizde tüm ilçelerimizde, tüm şehirlerimizde ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında çöp kamyonunun girmediği ve çevremizi, doğamızı koruduğumuz bir sürece hep birlikte girmek istiyoruz. Yarınlarımıza daha temiz bir Türkiye bırakmak için kaynaklarımızı kullanmaya gayret ediyoruz. Bu projeyle he sera gazının azaltılmasını, hem binlerce ağacın kesilmesini ve bu süreçte atıklarımızı toplayarak, o ithal ettiğimiz ürünlerin sebebi hammadde ihtiyacıdır, o sıfır atık sistemine geçtiğimizde 2023 yılında bu hammaddeleri artık yurtdışından ithal etmeyeceğiz. Hem cari açığa katkı sağlayacağız, hem de bunların üretilmesini ülkemizde sağlamış olacağız. Sıfır Atık Projesi kapsamında çok önemli kazanımlar elde edeceğiz. Yıllık 20 milyar lira tasarruf, 100 bin kişiye de doğrudan istihdam sağlamayı öngörüyoruz” diye konuştu.  

Bir cevap yazın