Gündem

Şiddetli yağış bekleniyor: Cuma ve cumartesi günü dikkat!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından uyarı geldi. 6 Şubat tarihinde meydana gelen depremden etkilenen illerde bu kez kuvvetli yağış bekleniyor. Deprem bölgesinde cuma ve cumartesi günü şiddetli yağış beklendiği duyuruldu.

CUMA VE CUMARTESİ GÜNÜ DİKKAT!

Depremin ardından bölgede bu kez sel felaketi yaşandı. Adıyaman ve Şanlıurfa’da meydana gelen sel nedeniyle can kayıpları yaşandı. Deprem bölgesine bir uyarı daha yapıldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahminler Şube Müdürü Şahin Şahbaz, 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde cuma ve cumartesi günü tekrar kuvvetli yağış beklendiğini duyurdu.

Şahbaz, bölgede metrekareye düşen yağış miktarlarına ilişkin şu bilgileri verdi:

“14 Mart saat 12.00 ve 15 Mart 12.00 arasındaki 24 saatlik periyotta Adıyaman’da en yüksek yağış metrekareye 145,4 kilogramla Adıyaman’ın Çelikhan ilçesindeki Çat Barajı’ndaki istasyonumuz ölçmüş. Şanlıurfa’da ölçülen en yüksek yağış ise Karaköprü’de metrekareye 113,7 kilogram olarak kaydedilmiş. Kahramanmaraş’ta Nurhak’ta metrekareye 67,4 kilogram, Gaziantep’te Araban’da metrekareye 40,3 kilogram, Kilis’in Elbeyli ilçesinde metrekareye 22,5 kilogram, Hatay İskenderun’da metrekareye 29,6 kilogram, Adana’da metrekareye 24,6, Diyarbakır Çermik’te metrekareye 35,8 kilogram, Elazığ Sivrice Hazarbaba köyünde bir ölçüm istasyonumuz var orada metrekareye 86,1 kilogram, Osmaniye Düziçi ilçesinde metrekareye 17,4, Malatya’nın Doğanşehir’de ise metrekareye 175,9 kilogram ölçüldü.”

‘DEPREM BÖLGESİNİN DOĞUSUNDA KUVVETLİ YAĞIŞ DEVAM EDİYOR’

Yağışların bölgenin bazı kesimlerinde yerel kuvvetli devam ettiğini kaydeden Şahbaz, “Özellikle deprem bölgesinin batı kesimlerinde yağış oldukça azalmış durumda, doğusunda ve kuzeyinde yağışlar yerel kuvvetli devam ediyor. Yağışların gece saatlerine kadar da yerel kuvvetli olarak devam etmesini bekliyoruz. Gece yarısından sonra ise yağışların zayıflayarak aralıklı ve hafif sağanak şeklinde devam edeceğini tahmin ediyoruz” dedi.

ADANAYA’YA UYARI

Şahbaz deprem bölgesindeki gelecek haftanın yağış durumuna ilişkin şunları aktardı: “Bölgenin batısından itibaren yeniden bir yağışın geleceğini tahmin ediyoruz. Cuma ve cumartesi günü kuvvetli yağışları göreceğiz. Elimizdeki verilere göre yağışlar cuma günü Adana civarında kuvvetli olacak. Gaziantep, Kilis, Kahramanmaraş ve Adıyaman’ın güneybatısında da yağışların kuvvetli olmasını, diğer yerlerde hafif sağanak şeklinde görülmesini bekliyoruz. Cumartesi günü ise deprem bölgesinin tamamında kuvvetli yağış bekliyoruz.”

Şahbaz hava tahminlerinin “www.mgm.gov.tr” ve telefon uygulamalarından takip edilerek buradaki uyarılara riayet edilmesini vurguladı.