Gündem

Sıcak hava dalgasıyla mücadele: Resmen kavruluyor! Ölü sayısı binleri geçti

Avrupa kavruluyor! Başta İspanya ve Portekiz olmak üzere hava sıcaklığı rekor kırıyor. Sıcak hava dalgası nedeniyle yaşanan ölümler 1700’ü geçti. Onlarca insan sıcak havaya bağlı hayatını kaybetti. Yetkililer uyarılarda bulunuyor.

AVRUPA KAVRULUYOR

Aşırı sıcaklarla mücadele sürüyor. Avrupa’da etkili olan sıcak hava dalgası ölümlere neden oldu. Uluslararası basındaki haberlere göre, kıtanın birçok yerinde son birkaç gündür sıcaklıklar 40 derecenin üzerinde seyrediyor. İspanya, Portekiz ve Fransa’da sıcaklık nedeniyle alarm durumları yükseltilirken, yetkililer halka uyarılarda bulunuyor.

1700’DEN FAZLA KİŞİ ÖLDÜ

İspanya Meteoroloji Ajansınca (AEMET) yayımlanan verilere göre, ülkede son 10 günde 678 kişi yaz sıcakları nedeniyle hayatını kaybetti. Portekiz’de 7-18 Temmuz’da 1065 kişi aynı nedenden yaşamını yitirdi. Böylece sadece iki Avrupa ülkesinde 10 günde 1700’den fazla kişi öldü.

Fransa’da ise dün Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Bretagne ve Occitanie bölgelerinde mesai sırasındaki iki can kaybının aşırı sıcaklarla bağlantılı olabileceği ifade edildi.

19 Temmuz’da sıcaklığın ilk kez 40 dereceyi aşarak ülke tarihinin en yüksek seviyesine ulaştığı İngiltere’de ise yakın zamanlarda serinlemek amacıyla suya giren 13 kişi hayatını kaybetti. (NTV)

BİNLERCE KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Yunanistan’ın başkenti Atina’nın kuzeyinde yer alan Penteli ve Rapentosa’da önceki gün başlayan orman yangını dün de devam etti. Kısa sürede yayılan yangın nedeniyle 4 yerleşim bölgesi alevlere teslim oldu, binlerce kişi tahliye edildi.

Hızı saatte 80 kilometreye ulaşan şiddetli rüzgar sebebiyle kontrol altına alınamayan alevler, onlarca evi kullanılamaz hale getirdi. Yerleşim yerlerine sıçrayan yangını durdurmak için çevre ülkelerden de itfaiye ekipleri gönderildi.

REKOR SICAKLIK

İngiltere’de rekor hava sıcaklıkları kaydedilirken çok sayıda yangın çıktı. Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, “Londra İtfaiyesi, 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en yoğun gününü yaşadı” dedi. Normal şartlarda günde 350 olan ihbar sayısının 2 bin 600’e çıktığı belirtildi.

YANGIN PARİS’E ULAŞTI

Fransa’nın güneybatısındaki Gironde’da bulunan La Teste-de-Buch ve Landiras bölgelerinde 12 Temmuz’da başlayan yangın hızla yayıldı. Yangınların koku ve dumanının, yaklaşık 600 kilometre kuzeyde yer alan başkent Paris ve çevresine ulaştığı belirtildi. Yanan yeşil ve ormanlık alanın Paris’in 2 katı büyüklüğünde olduğu aktarıldı.