Ekonomi

SGK vatandaşlara bir defalık 24 bin TL ödeme yapıyor! 5 yıl içinde başvuru yapın

Türkiye’de devlet vatandaşlara çeşitli destekler ile yardımcı oluyor. Bu kapsamda SGK tarafından evlenecek olan vatandaşlara çeyiz yardımı yapılıyor. Yardımdan, yetim maaşı alan kızlar 24 bin TL olarak faydalanabiliyorlar. Çeyiz yardımı almak isteyenlerin 5 yıl içerisinde başvurularını gerçekleştirmesi gerekiyor.

Devlet tarafından sadece salgın gibi olağanüstü durumlarda değil normal zamanlarda da vatandaşlara çeşitli ödemeler ile destek olunuyor. Bu kapsamda Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yetim aylığı alan kız çocuklarına, bir defaya mahsus olmak üzere çeyiz ödeneği sağlıyor. Ödenekten faydalanmak isteyenlerin evlilik şartını sağlaması ve 5 yıl içerisinde başvuruda bulunması gerekiyor.

Çeyiz desteği ödemesi nasıl alınır?

Çeyiz ödemesi almak için evlenecek olan kadının anne ya da babasından dolayı her ay ölüm aylığı alıyor olması gerekiyor. Çeyiz parası ödemesi 2 yıllık yetim maaşı toplamı olarak hesaplanıyor.

Şartları sağlayanların SGK İl Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine başvuru dilekçesi ile başvuruda bulunması gerekiyor. Başvurularda evlilik henüz nüfus kütüğüne işlenmediyse, başvuruda evlilik cüzdanı da aranıyor. Çeyiz yardımında yaş sınırı bulunmuyor, ilk kez evlenmiş olanlar yardımdan faydalanabiliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu