Editörün SeçtikleriEkonomi

SGK uzmanı az önce açıkladı! Emeklilere büyük müjde: Yüksek maaş almanın formülü açıklandı

SGK Uzmanı İsmail Sevinç, emekli olacaklara yüksek maaş almanın yolunu açıkladı ve çok önemli değerlendirmelerde bulundu. Yüksek prime esas kazançlar ve borçlanma ile emekli aylıklarını artırma stratejileri üzerinde dururken Sevinç açıklamalarında emeklilik öncesi ve sonrasında yüksek maaş alma stratejilerini paylaştı ve emekli aylıkları arasındaki farklılıkların temelinde prime esas kazançların yüksekliği yattığı bildirildi.

YÜKSEK MAAŞ ALMA DETAYLARI

Özellikle 2000 sonrasında yüksek ücretler alanlar, daha yüksek emekli aylığına hak kazandıkları belirtilerek düşük aylık alanların nedenini ise aylık bağlama oranlarının düşük olmasına bağladığı ifade edildi. Açıklamalarında “9 bin gün primim var, çok yüksek emekli maaşı alırım” beklentisine girilmemesi gerektiğini ifade eden Sevinç aylık bağlama oranını yükseltmenin önemini vurgulayarak bir borçlanma yaparak da emekli aylığınızı artırabileceğiniz paylaşıldı.

KADINLARDA EN AZ 20 YIL

Kadınların en az 20 yıl, erkeklerin ise en az 25 yıl sigortalı olmaları ve en az 5000 gün prim ödemeleri gerektiği ifad edilerek malulen emeklilik için ise kanser, parkinson sendromu, epilepsi, beyin tümörü, multipl skleroz (MS), serebral palsi, retina kanaması, organ nakli, uzuv kaybı, şizofreni, bipolar bozukluk, siroz, anemi, demans, zeka gerilikleri ve AIDS gibi hastalıklar geçerli olabildiği paylaşıldı.