Gündem

SGK indirime gitti: Hastaneler hasta bakamayacak!

Türkiye’de corona virüsü salgını nedeniyle özel hastaneler pandemi hastanesine çevrilmişti. Bu dönemde hastanelere salgın nedeniyle ödemelerde bulunan SGK, normalleşme ile beraber eski sisteme geri dönüldüğünü bildirdi. Bu nedenle özel hastaneler corona virüsü şikayeti ile gelen hastalara artık bakmayacak.

İlk kez Mart tarihinde tespit edilen corona virüsü salgını nedeniyle Türkiye’de özel hastaneler pandemi hastanesi ilan edildi. Bu dönemde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), özel hastanelere bakım hizmet bedeli ödedi. Ancak 30 Haziran tarihi itibari ile SGK indirimli uygulama başlattığını açıkladı. Bu durum özel hastanelerin tepkisine neden olurken, aynı zamanda hastanelerin corona virüsü tedavisi için gelen hastalara bakılmayacağı öğrenildi.

Ekipman olmadığı için bakım yapılamayacak

Konuya ilişkin Milliyet’e açıklama yapan Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Başkanı Reşat Bahat, salgın döneminde günlük yatış için 650 TL, yoğunbakım için de bin 200 TL ödeme yapan SGK’nın, artık yoğunbakım için günlük 230 TL, hasta yatışı için ise 43 TL’ye indirdiğini belirterek, “Vatandaş bundan sonra Kovid-19’da özel sektörü bir tercih olarak kullanamayacak. Geldiğinde cebinden de ödemeyecek çünkü özel sektör bu fiyatlara alamayacak. Sürekli zarar ederek hasta bakamayız. Genellikle acil şartlarda gelir koronavirüs hastaları. Özel sektör bunun için bir ekipman bulunduramayacağı, ilacı karşılayamacağı için doğal olarak hasta alamayacak. Kamu hastaneleri bakacak.” İfadelerini kullandı. ,

Hukuka aykırı bir işlem

SGK’nın bu tutumunun hukuka aykırı olduğunu dile getiren Bahat, “SGK’ya göre pandemi bitmiştir. Pandemi sürecinde İstanbul’da bu işin yüzde 40 oranında yükünü çeken özel sekötre ihtiyaç kalmamıştır. Bundan sonra da Türkiye normalleştiği için de pandemi ödemesinden vazgeçmiştir. Bu pandemi bir daha çıkmayacak, 2. dalga olmayacak demek. SGK pandemi sürecinde ‘Bu fiyatı artdırdım vatandaştan fark alamazsınız’ diyordu. Şimdi fiyat indiriyor, ‘fark alamazsınızı’ da kaldırmıyor. 9 Temmuz’da diyor ki, ‘ayın 30’undan itibaren bu şekilde ödeyeceğim’. Siz hastaya bakmışsınız, tedavisini yapmışsınız indirimi geçmişe dönük yapıyor. Bu Anayasaya’ya, insan haklarına, ticaret hukukuna aykırı bir işlem.” Dedi.

İlgili Makaleler