EkonomiKamu

SGK emeklilere, memurlara ve işçilere para iadesi yapıyor!

Bazı vatandaşlar yıllarca çalışmalarına rağmen prim günü ve sigortalılık süresi yeterli olmadığı için emekli olamıyorlar. SGK bu kapsamda emeklilere, memurlara ve işçilere para iadesi yapıyor. Peki, SGK’dan prim iadesi nasıl alınır?

Türkiye’de pek çok vatandaşın en büyük hayali emekli olarak geleceklerini garanti altına almaktır. Ancak bazı vatandaşlar yıllarca çalışmalarına rağmen prim günü ve sigortalılık süresi yeterli olmadığı için emekli olamıyorlar. SGK bu kapsamda vatandaşlara geri ödeme yapıyor. Ancak toplu prim iadesinden faydalanmak için bazı şartları yerine getirmek gerekiyor.

SGK’dan prim iadesi almak isteyen vatandaşlar, tavan ücret iadesi ve yaşlılık toplu ödemesi şartları ile ödemelerini alabiliyorlar. SGK’dan prim iadesi almak isteyenlerin dilekçe ile bizzat başvurusunu yapması gerekiyor. Uygun bulunan vatandaşlara ödemeler toplu ve nakit olarak yapılabiliyor.

Tavan ücret iade şartları:

Tavan ücreti almak isteyen vatandaşın birden fazla işte çalışması gerekmektedir. Kişinin ödediği yüksek prim, SGK tavan prim tutarının üzerine çıkıyorsa vatandaş SGK’ya başvuruda bulunarak para iadesi alabilir.

Yaşlılık ile para iadesi şartları

Kadınlar için 58, erkekler için 60 yaşını doldurmuş olmak

Belli bir süre prim ödemesi yapmış olmak

Çalıştığı işten ayrılmış olmak

Bağ-Kur kapsamındakilerin işletmesini kapatmış olması

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu