Ekonomi

SGK duyurdu: Ödemeler bu tarihlerde yapılacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamalarda emekli maaşlarının erken ödeneceğini duyurmuştu. Erdoğan’ın açıklaması sonrasında vatandaşlar emekli maaşlarının ne zaman yatırılacağını araştırmaya başladı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkan Vekili İsmail Yılmaz’dan bu konuya ilişkin açıklama geldi. İşte ödemelerin yapılacağı tarihler…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz haftalarda yapılan Kabine Toplantısı ardından, kamuoyuna bilgilendirmelerde bulunmuştu. Bu sene Ramazan Bayramı nedeniyle emekli maaş ödemelerinin erken yapılacağını açıklayan Erdoğan’ın bu açıklamasından sonra, vatandaşlar maaşların ne zaman yatırılacağını internette araştırmaya başladılar. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkan Vekili İsmail Yılmaz, konuya ilişkin açıklamada bulundu. Yılmaz açıklamalarında, Yılmaz, “Bayram için mayısta ödenecek 1000 liralık ikramiyeyi nisanda ödedik. En düşük emekli aylığını 1.500 liraya yükselttik” ifadelerini kullanırken, 19 Mayıs’ın resmi tatil olması ve ödeme tarihlerinin Ramazan Bayramı’na denk gelmesi nedeniyle emekli maaşlarının erken ödeneceğini bildirdi.

Ödemeler ne zaman yapılacak?

Bayram nedeniyle yapılan güncelleme ile birlikte; SSK’lılar 15-20 Mayıs tarihleri arasında, Bağ- Kur’lular da 21-22 Mayıs’ta emekli aylığı almasına karar verildi. Düzenlemeye göre; 4A (SSK) kapsamında olanlardan normalde ödeme günü; 17, 18, 19, 20 olanlara 15 Mayıs’ta, 21, 22, 23 olanlara 18 Mayıs’ta, 24, 25, 26 olanlara ise 20 Mayıs’ta emekli aylıkları ödenecek. Bağ-Kur kapsamındaki emekliler ve hak sahiplerine ise ödeme günü; 25-26 olanların 21 Mayıs’ta, 27, 28 olanların da 22 Mayıs’ta aylıkları hesaplarına yatırılacağı bildirildi. Bu düzenleme 3 ay işten çıkarılma yasağı ise emeklilik süresi dolup da ayrılmak isteyenleri kapsamayacak.