Kamu

SGK duyurdu: 31 Aralık’ta sona eriyor!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Antalya İl Müdürü Nejat Deniz, yapılandırma konusunda vatandaşlara uyarılarda bulundu. İşveren ve sigortalıların bu fırsatı kaçırmaması gerektiğini söyleyen Deniz son tarihin 31 Aralık olduğunu hatırlattı. Deniz yapılandırma yapmak isteyenlerin nasıl başvuru yapacaklarına dair de bilgilendirmede bulundu.

Türkiye’de bu sene devlet tarafından yapılandırma uygulaması başlatıldı. 31 Aralık’a kadar başvuruları devam eden yapılandırma için SGK İl Müdürü Nejat Deniz, önemli açıklamalarda bulundu.

Deniz tarafından yapılan açıklamalarda, “Yapılandırma sadece prim borcunu kapsamıyor. Aynı zamanda idari para cezaları, iş kazası veya meslek hastalığı sonucunda doğan rücu alacakları, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacakların, Bağ-Kur sigortalılarının daha önce dondurulan hizmet sürelerinin ihyasını da kapsıyor” denildi.

e-Devlet üzerinden başvuru yapılabilir

Yapılandırma ile beraber hacizlerin de kaldırılabileceğine değinen Deniz, “Yapılandırmadan önce tatbik edilen hacizler, yapılacak ödemeler nispetinde kaldırılacaktır. Yapılandırmada ilk taksitin süresinde ve tam olarak ödenmesi halinde borcu yoktur yazısı alınabilecektir. Yapılandırma devam ettiği sürece sigorta primi teşvik uygulamalarından yararlanılacaktır. İhale ve inşaat iş yerleri için borçlu işverenlerimizin peşin veya taksitle borçlarının tamamını ödemesi halinde ilişiksizlik belgesi/teminat iadesi yazısı alabilecektir.” Açıklamasında bulundu.

Yapılandırma yapmak isteyenlerin ise sigortalı çalıştıran işverenin e-sigorta üzerinden, primlerini kendi ödeyen sigortalıların ise e-Devlet üzerinden başvuruda bulunabileceğini, şahsen ya da posta yoluyla ilgili de SGK Merkezleri’ne de başvurabileceğini söyledi.