İzmir Haberleri

SGK'dan çalışan annelere bakıcı desteği! Ayda 1.300 TL verilecek

SGK, Avrupa Birliği desteği ile 0-24 aylık çocuklarını bakıcıyla büyüten çalışan annelere bakıcı desteği sağlayacak. Çalışan anne desteği kapsamında ayda 1.300 lira (200 euro), engelli çocuğu olan annelere ise ayda 1.625 lira (250 euro) ödenecek. SGK’nın verdiği bakıcı desteği anneler üzerinden belgeli bakıcılara aktarılacak.

BAKICILARIN KENDİNİ İSPATLAMASI GEREKİYOR
Proje desteği 3 yıl devam edecek. Bakıcıların 0-36 ay çocuk bakımını kapsayan eğitim aldığını diplomayla veya onaylı sertifika ile ispatlaması gerekiyor. Destekten yararlanmak için başvurular internet üzerinden e-devlet şifresi kullanılarak yapılacak.

BAŞVURULAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK?
Çalışan Anne Desteği için ön kayıtlar 13 Kasım Çarşamba Günü başlayacak. Ön kayıtlar e-Devlet şifresi ile sgkegitimlibakici.org veya www.sgk.gov.tr internet adresi üzerinden gerçekleştirilecek. Ön başvuru kaydını başarıyla yapan ilk 3 bin 700 anneye kesin kaydını yaptırmak üzere randevu verilecek.

Tam zamanlı olarak ve hizmet akdiyle bir işverenin yanında çalışan (4/a sigortalısı) ve 0-24 ay arası çocuğu olan sigortalı anne, bir eğitimli çocuk bakıcısını sigortalı olarak çalıştırıp bu bakıcıya çocuğunu baktırmaya başladığında mali destekten yararlanabilecek.

BAKICI DESTEĞİNDEN NASIL YARARLANILABİLİR?
Başvuru tarihi itibarıyla (ön kayıt anında) 0-24 ay aralığında (24. ay dahil) çocuğunuzun olması,

Ankara, İstanbul ve İzmir illerinden birinde ikamet etmeniz,

Çocuğunuzla aynı evde ikamet etmeniz (Çocukla annenin ikametgahı aynı olmalıdır),

Bekar anneyseniz çocuğunuzun velayetine sahip olmanız ve çocuk ile aynı adreste yaşamanız.

En geç kesin kayıt tarihi itibariyle bir işverenin yanında hizmet akdiyle ve sigortalı olarak (SGK’ya devri yapılmayan banka sandıklarına tabi olanlar hariç tüm 5510 sayılı Kanun kapsamındaki 4/a sigortalılar) tam zamanlı çalışıyor olmanız (SGK’ya her ay 30 gün prim bildirimi yapılması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı