Kamu

SGK başvuru yapanlara 2021 yılında en az 453 TL ödeme yapıyor!

Türkiye’de vatandaşların ekonomik mağduriyetlerini önlemek için devlet tarafından çeşitli destek ödemeleri yapılıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından dul ve yetim aylığı ödemesi yapılıyor. Ödemeden faydalanmak isteyenler için başvuru detayları haberimizde…

Devlet tarafından ölen sigortalıların hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanıyor. Bu aylıktan faydalanmak isteyen birçok vatandaş maaş miktarını, başvuru şartlarını ve nasıl başvuru yapılacağını internet sayfaları üzerinden araştırıyorlar. 2021’de yüzde 25 hisse oranına göre en düşük ek ödeme ile birlikte 453 lira, yüzde 75 hisse oranına göre de en yüksek ek ödeme dahil 5.202 lira veriliyor.

Ölüm Aylığına Hak Kazanma Koşulları Nelerdir?

Kanunun yürürlük tarihinden sonra ölen sigortalıların hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilmesi için;

a-) En az 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş veya,

b-) 4/1-(a) sigortalıları için, her türlü borçlanma süreleri hariç en az 5 yıldan beri sigortalı bulunup, toplam 900 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş,
olması şartıyla ölüm aylığı bağlanır.

Ayrıca;

a-) Malullük, vazife malullüğü veya yaşlılık aylığı almakta iken veya malullük, vazife malullüğü veya yaşlılık aylığı bağlanmasına hak kazanmış olup henüz işlemleri tamamlanmamış,

b-) Bağlanmış bulunan malullük, vazife malullüğü veya yaşlılık aylığı, sigortalı olarak çalışmaya başlamaları sebebiyle kesilmiş, durumda iken ölen sigortalıların hak sahiplerine yazılı istekte bulunmaları halinde ölüm aylığı bağlanır.

Ölüm aylığı bağlanabilmesi için sadece 4/1-(a) sigortalıları için öngörülen her türlü borçlanma süreleri hariç en az 5 yıldan beri sigortalı bulunup, toplam 900 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması şartında; gerek ölen sigortalı tarafından, gerekse hak sahipleri tarafından yapılan tüm borçlanmalar bu şartların oluşmasında dikkate alınmamaktadır.

Ancak, 1/10/2008 tarihinden önce ölen sigortalıların 900 gün hesabında borçlanılan tüm süreler dikkate alınmaktadır.

Ayrıca, kendi nam ve hesabına (5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi) çalışan sigortalıların hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilmesi için ölen sigortalıların genel sağlık sigortası primi dâhil, prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması şarttır.

Ölüm Aylığı Kimlere Bağlanır?

Ölüm aylığı, ölen sigortalının;
a-) Eşine,
b-) Çocuklarına,
c-) Anne ve babasına,
bağlanır.

Ölüm aylığı başvurusu nasıl yapılır?

Ölüm aylığına başvurular e-Devlet sistemi yapılabilmektedirler. Ayrıca ölüm aylığından faydalanmak isteyenler SGK il ya da ilçe müdürlüklerine başvuruda bulunabilirler.