Gündem

Seyahat edecekler dikkat! 3. doz aşı ile ilgili önemli açıklama…

Avrupa Birliği (AB) içinde ve 3. ülkelerden seyahatlerde koronavirüs salgınında ikinci dozu takip eden 9 ay içinde 3. doz aşı olmayanların sertifikası geçersiz kabul edilecek.

Avrupa Birliği Komisyonu’nun Adaletten Sorumlu Üyesi Didier Reynders düzenlemiş olduğu basın toplantısında, Avrupa Birliği’nin hem kendi içindeki hem de üçüncü ülkelerden kişilerin Avrupa Birliği’ne seyahatlerinde, aşı sertifikalarına 2. doz tarihinden sonraki 9 ay içinde 3. takviye dozunun işlenmiş olması şartını getireceğini kaydetti.

Sputnik’in haberine göre, 3. dozun yokluğunda sertifikanın geçerliliğini kaybedeceğini bildiren Reynders, kararın Avrupa’da son dönemde Covid-19 vakalarındaki ciddi artış ve bilimsel bulgular ışığında alındığını vurguladı.

Kişi bazlı kısıtlama

Öte yandan AB, düzenli olarak seyahat kısıtlamalardan muaf tutulabilecek ülkeler listesini güncellemek yerine ‘kişi temelli’ bir sisteme geçmeyi planlıyor. 1 Mart 2022’den itibaren AB Dijital Sertifikası ya da AB’nin tanıdığı, tam aşılanmış ya da hastalığı atlatmış ve son dozun üzerinden 9 ay geçmeden 3. dozu olduklarını kanıtlayan diğer belgeler ile Birlik’e seyahat yapılabilecek. Bu kurallar, 6-17 yaş aralığı için de geçerli olacak. Ayrıca tüm uçuşlarda negatif PCR testi zorunluluğu aranacak.