27.11.2019, 10:55

SESSİZ DOSTUMUZ

Konu kitap olunca kalp atışlarım hızlanıyor, koku alma hassasiyetim de. Kitap kokusu temiz hava gibi, istiyorum ki gözümün gördüğü her yerde kitap okuyan insanlar olsun. Çocuk sesi gibi, yağmur sesi gibi, mutlu insanların kahkahaları gibi, kitap içimde kocaman bir mutluluk duygusuna neden oluyor.

Çocuklarımıza nasıl kitap okutmalıyız, konu seçiminde neleri bilmemiz gerekiyor ve bunun için bir uzmandan yararlanmalı mıyız? Bugünkü yazımda bunları paylaşacağım siz değerli okurlarla.

Kitap çocuklarımıza alabileceğimiz en değerli hediye. Nesilden nesile aktarılan en güzel miras. Kızımın ilk çocuk odasını düzenlediğimde, en sevdiğim kitaplarımı onun kitaplığına yerleştirmiştim. O yaştayken okuyabileceği seviyede kitaplar değildi.(ilkokul ikinci sınıf) Ama onda merak uyandırıyor ve bana ''annecim bunları ne zaman okuyabileceğim' 'diye sormasına neden oluyordu. Kızımı büyütürken elimde her zaman(hergün) okuduğum bir kitap vardı. Kızım şimdi genç bir kadın ve hayatımda tanıdığım en çok kitap okuyan insanlardan biri. Onunla gurur duyduğum en güzel özelliği de bu. Ben ona hiç kitap oku demedim, kitap okumaya başladığında yani çocukluğunda ona önce kitap satın aldım, sonraki yıllarda da sadece kitap tavsiye ettim. Oğlumun kitap okuma kusuru da benden kaynaklıdır elbette, (artık üniversitede okuyor ve bu bu kusurunu telafi ediyor)

Çünkü ben oğlumu büyütürken daha az kitap okuyan bir anne oldum, maalesef. Hani derler ya zaman bulamıyorum diye; bana göre gerçek olan zamanı iyi kullanamamak, yemek için,uyumak için bulunan zaman neyse o.

Çocuklarımıza kitap okutan bizleriz, ama okumasını isteyerek ya da söyleyerek değil. Okuyarak çocuklarımıza kitap okutabiliyoruz.

Kitap okuyan ya da okumasını istediğimiz çocuğumuz nasıl ve ne tür kitaplar okumalı? Biz onları en çok bu konularda yönlendirebiliriz. Bunun için de bir uzmana değil, paylaşımlara ihtiyacımız olduğunu söyleyebilirim. Eğer anne baba olarak okuyorsak, zaten araştırıyoruz ve konuya hakimiz demektir. Okumuyor ya da okumadıysak ta bir yerden başlamalıyız ve çocuğumuzda hayatı boyunca kullanacağı en güzel etkiyi yaratmalıyız.

Düşünen, problem çözen, mantık yürüten, aktaran, aktarılanı anlayan ve önüne çıkan tüm sınavlara korkusuz yaklaşımı olan bir çocuk yetiştirmekse amacımız, bunun tek çözümü kitap okumak ve çocuklarımızı bu özelliğimiz ile etkilemek.

Tabi ki çocuklarımıza okuyacakları kitapların konuları ve nasıl kitap okumaları hakkında mutlaka rehberlik etmeliyiz.

İlkokulda onların lgisini çeken ve içeriği hayatı tanımalarını sağlayan kitaplar seçmelerine yardımcı olmalıyız. Yaşadıkları ülkenin kültürlerini, geleneklerini, hayvan ve doğa sevgisini, yardımlaşma, sosyal hayata uyum gibi konuları içeren kitaplar okumalı çocuklarımız. Okudukları kitaplarla ilgilendiğimizi ve anlatmalarını sağlamalı, onları can kulağıyla dinlemeliyiz . (dinler gibi yapar ve işimize odaklandığımızı görürse kitap okumanın ciddiyetsiz bir olay olduğunu düşünür)

Ortaokulda çocuklarımıza merak uyandıran, bilim, astronomi, sağlık ve teknoloji içerikli kitaplar seçmelerine rehberlik etmeliyiz. Bu tür kitapların onların yaş grubuna uygun olmasında internetten ve öğretmenlerinden destek almalıyız. Çocuklarımızın hayatında kitapları kalıcı hale getirmek için, onların en sevdiği bilgisayarlarını ellerinden alarak cezalandırmamalıyız '' kitap okursan bilgisayar oynayabilirsin'' şeklindeki tehlikeli ve yanlış uyarıları hiçbir şekilde yapmamalıyız. Kitap okuma bir ceza olmadığı gibi bilgisayar da bir ödül değildir.

Sadece kitap ve bilgisayarın hayatlarındaki önemini öğretmeliyiz çocuklarımıza. Anne baba olarak günümüzün en büyük kaygılarından biri olan bilgisayar ya da akıllı telefona ayırdıkları zaman. Unutmayalım ki günümüzde ve gelecekte bilgisayarlar üzerine kurulu bir hayat söz konusu. Uzmanlar 20-30 yıl sonra bir çok mesleğin ortadan kalkacağını, yerini insansız dijital makinelere bırakacağını iddia ederken, bizler çocuklarımızı ve neslimizi bu dünyaya hazırlamakla da sorumluyuz.

Ve her çocuk kitap okumalı, satranç oynamalı, akıl oyunları ile ilgili bir alanda eğitim almalı ve bilgisayardan da uzak kalmamalı.

Umutlarımızı ve enerjimizi yüksek tuttuğumuz yarınlarda görüşmek dileğiyle.

Yorumlar (0)