Gündem

Şeker hastası olanlar, kronik hastalığı bulunanlar ve 65 yaş üstü vatandaşlar: Aşı açıklaması yapıldı!

Türkiye’de sağlık ile ilgili gelişmeler devam ediyor. Şeker hastası olanlar, kronik hastalığı bulunanlar ve 65 yaş üstü vatandaşlar için aşı açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamalarda, bu gruptaki vatandaşların grip aşısı olması önerildi.

Bu yıl kış mevsiminde grip olmak istemeyen vatandaşlar grip aşısı hakkında uzmanların açıklamalarını merak ediyorlar. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gamze Varol grip aşısı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Varol açıklamalarında, “Gripten korunmak için en önemli şeylerden biri aşı olmaktır. Aşı bizi büyük ölçüde gripten korur. Özellikle risk gurubundaki 65 yaş üstü, kronik hastalığı olanlara, diyabeti olanlara, grip aşısı olmalarını öneriyorum.” ifadelerini kullandı.

Maskenin sadece corona virüsü salgınından değil gripten de koruyacağını belirten Varol, “ O yüzden ben maskenin çıkartılmaması gerektiğini düşünüyorum. Kapalı ortamlarda maske yine takılmalı.” İfadelerini kullandı.

Aşılar e-Nabız’a tanımlandı

Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da vatandaşlara grip aşısı duyurusunda bulundu.


Bakan Koca açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

65 yaş üstü ve yüksek riskli kronik hastalığı olan vatandaşlarımızın GRİP AŞILARI e-Nabız’a tanımlandı. Grip aşıları sisteme tanımlanmış vatandaşlarımız, aşılarını DOKTOR REÇETESİ ile eczanelerden alabilir.