Gündem

Şehirlerarası yolculuklar ile ilgili flaş karar: Kaldırıldı!

Şehirlerarası yolculuklar için otobüslere yüzde 50 koltuk sınırlaması getirilmişti. İstanbul Valiliği konu ile ilgili resmi yazı gönderdi. Resmi yazıya göre, İstanbul genelinde daha önce yüzde 50 şartıyla uygulanan şehirlerarası otobüs yolculuklarında şart kalktı.

Türkiye’de normalleşme adımları atılmaya devam ediliyor. İstanbul Valiliği tarafından ‘Toplu Taşıma Tedbirleri’ konulu resmi bir yazı hazırlandı. Resmi yazıya göre, şehirler arası otobüslerde yüzde 50 koltuk sınırlaması kaldırıldı. Ancak otobüslere binişte HES kodu zorunluluğu aranmaya devam edilecek.

Yeni karar için değerlendirmelerde bulunan TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım şu ifadeleri kullandı:

” Son olarak İçişleri Bakanlığının 8 Mart 2021 tarihinde yayınladığı genelgeyle 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu kapsamındaki taşımacılık faaliyetlerinde kapasite kısıtlaması kaldırılmıştır. Yolcular otobüsler HES kodu kontrolü yapılarak alınıyor. Otobüsler her seferinde dezenfekte ediliyor. Otobüslerde yolcular için dezenfektan ve maske bulunduruluyor. Yolcuların maske kullanımı zorunluluğu denetleniyor. Personelin her seferde ateş ölçümü yapılıyor. Ayrıca sağlık bakanlığı tarafında hazırlanan Salgın Yönetimi Çalışma Rehberi’nde tüm tedbirler uygulanıyor.”

HES kodu nasıl alınır?

HES kodu Hayat Eve Sığar uygulaması ya da SMS yöntemi ile alınabilir.

1- Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girilir. “HES Kodu Oluştur” butonuna tıklanır. Kod kullanım süresi seçilir ve kod oluşturulur.

2- HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve Paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır.

Örnek: HES 12345678901 1232 45 yazılıp 2023’e gönder