Gündem

Şehirler arası yasaktan muaf olan çay üreticileri bu kez kontenjan sıkıntısı yaşıyor!

Corona virüsü salgını Türkiye’de çay üreticileri de zor durumda bırakmıştı. Şehirler arası seyahatlerin kısıtlanması ile beraber çay üreticileri aylık 7 bin 500 TL’ye çalıştırılacak eleman bulamamaktan şikayet ediyorlardı. Normalleşme adımlarının atılması ile beraber çay işçileri için kısıtlama kaldırıldı. Ancak çay üreticileri ÇAYKUR’a günlük 15 kilogram çay aldığı için tepki gösterdiler.

Türkiye’de corona virüsü salgını nedeniyle Karadeniz’e işçilerin başka yerlerden gelen işçilerin giriş yapamamasıyla bölgede işçi açığı oluşmuştu. 40 bin yabancı uyruklu işçi ve 100 bin üretecinin bölgeye giriş yapamaması nedeniyle çay üreticileri aylık 7 bin 500 TL’ye çalışacak işçi bulamadıklarını açıklamıştı. Normalleşme adımlarının atılması ile birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından çay işçilerinin seyahatlerine izin verildi. Bu nedenle 50 bin çay üretici Karadeniz’e gitmek üzere yollara düşmüştü. Ancak çay üreticilerin dertleri son bulmadı. Çaykur bugün yaptığı bir açıklamada, ”Bugünden itibaren Tirebolu bölgesi hariç günlük kontenjan miktarı 15 kilogram olarak uygulanacak olup fabrikalarında normal yaş çay işleme kapasitesine dönüldüğü oranlarda kontenjan miktarları da artırılacaktır.” İfadelerini kullandı.

ÇAYKUR’un 600 kilogram kota uygulamasını 2 gün sonra 50 kilogram ve bir hafta sonra da 15 ile 20 kilograma düşürülen kontenjan alımları üreticilerin bu durumdan şikayet etmesine neden oldu.

 

Çayı satamıyoruz

Konu hakkında düşüncelerini dile getiren çay müstahsili Ömer Savut, “Sezona iyi başladık kötü devam ediyor. Çaylar alım yerinin kapısında, alım yok. Çayı aldık geldik 12’den beri bekliyoruz, çayı satamıyoruz, satabileceğimiz de meçhul. Kontenjanımızı vereceğiz, veremiyoruz. Çok çay alınmış içerisi doldu, dışarısı doldu. 3 saattir bekliyoruz, 3 saat daha bekleyeceğiz. 6 saatimiz yok olacak. Benim 3 ton ÇAYKUR’a çay verme hakkım var, günde 100 kilo, haftada 500 kilo, 6 hafta yapar yani 1 buçuk ay yapar. 1 buçuk ay çay sezonu devam edecek mi? Özel sektör para vermiyor. 3 liradan çay alıyorsa Kasım ayında, ÇAYKUR ile aynı fiyattan alırsa 1 yıl sonra ödüyor. Bu işe bir çözüm bulmaları lazım. Çiftçi çayı topluyor ama satamıyor” ifadelerini kullandı.

Bizi özel sektöre ezdiriyorlar

Arif Akdemir isimli başka bir çay üreticisi ise”Sezondan pek memnun değilim. Çay alım yerlerini açıyorlar 2 gün sonra kontenjan koyuyorlar, bizi özel sektöre ezdiriyorlar. Özel sektör de her zaman ki gibi bizi sömürüyor. Bu kontenjan ile ben bu çayı 1 ayda anca satarım. 1 ayda da çay gelip geçer o zaman da iş işten geçer” dedi.

İlgili Makaleler