Gündem

Şehirler arası seyahat yasağı 17 Mayıs’tan sonra kalkacak mı?

Havaların ısınması ile beraber bir çok vatandaş seyahat planı yapmaya başladılar. Bu nedenle vatandaşlar tam kapanma nedeniyle uygulamaya konulan seyahat kısıtlamasının ne zaman sona ereceğini internet sayfaları üzerinde araştırıyorlar. Peki, şehirlerarası seyahat kısıtlaması tam kapanmanın sona ereceği 17 Mayıs tarihinden sonra kalkacak mı?

81 ilde tam kapanma sürecinde seyahat kısıtlaması uygulanıyor. Seyahat planı yapan vatandaşlar ise yasakların ne zaman kalkacağını merak ediyorlar.

Şehirler arası seyahat kısıtlaması

“Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’dan 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’e kadar vatandaşlarımızın şehirlerarası seyahatlerine zorunlu haller dışında izin verilmeyecektir

Şehirlerarası seyahat kısıtlamasının istisnaları;

Zorunlu bir kamusal görevin ifası kapsamında ilgili Bakanlık ya da kamu kurum veya kuruluşu tarafından görevlendirilmiş olan kamu görevlileri (müfettiş, denetmen vb.) kurum kimlik kartı ile birlikte görev belgesini ibraz etmek kaydıyla bu hükümden muaf tutulacaktır.

Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat etmek amacıyla herhangi bir cenaze yakınının e-devlet kapısındaki İçişleri Bakanlığına ait E-BAŞVURU veya ALO 199 sistemleri üzerinden yapacakları başvurular (yanında akraba konumundaki 9 kişiye kadar bildirimde bulunabilecektir) sistem tarafından vakit kaybetmeksizin otomatik olarak onaylanarak cenaze yakınlarına gerekli seyahat izin belgesi oluşturulacaktır. Cenaze nakil ve defin işlemleri kapsamında başvuru yapacak vatandaşlarımızdan herhangi bir belge ibrazı istenilmeyecek olup Sağlık Bakanlığı ile sağlanan entegrasyon üzerinden gerekli sorgulama seyahat izin belgesi düzenlenmeden önce otomatik olarak yapılacaktır.

Şehirler arası seyahat kısıtlaması ne zaman sona erecek?

Türkiye’de tam kapanmanın 17 Mayıs tarihinde sona ermesi bekleniyor. Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tam kapanmanın ne zaman sona ereceği konusunda, “17 Mayıs itibarıyla başlayacak yeni normalleşme takvimimizi önümüzdeki günlerde açıklayacağız.” açıklamasında bulundu. Bu nedenle seyahat kısıtlamasının ne zaman kalkacağı henüz kesinleşmiş değil.