Bilindiği üzere ülkemizde yapılan 7 Haziran 2015 seçimleri ile sandıktan çıkan sonuçlara göre tek başına iktidar yolu gözükmemekteydi. Çünkü o seçimlerde milli irade bir koalisyonu işaret etmişti. Geçmişte ülkemizde koalisyon denemeleri yapılmış ancak bir türlü başarılı sonuçlar alınamamıştı. Kurulan koalisyon hükümetleri istenen sonuçları verememiş ve halk bu koalisyonlardan memnun kalmamıştı. Ancak halkımız yine de 7 Haziran seçimleri ile ülkemizin koalisyonla yönetilmeye hazır olup olmadığını tekrar sınamak istemiş ve bu seçim sonuçları ile bir daha koalisyonu işaret etmişti. Fakat seçim sonrasında yürütülen hükümet kurma çalışmaları bir türlü sonuç vermemiş ve halk tekrar seçim sandığına gitme durumunda kalmıştır. Yürütülen bütün müzakerelere rağmen ortak bir noktada buluşulamadığı için bir koalisyon hükümeti kurulamamıştır. Bütün bunlar ülkemizin henüz koalisyonla yönetilmeye hazır olmadığını açıkça ortaya koymuştur.

Bunun üzerine seçmen, 7 Haziran 2015 tarihinden yaklaşık beş ay sonra 1 Kasım 2015 tarihinde tekrar sandık başına gitmiştir. Seçmen bir önceki seçimde yaşanan sıkıntıları bir daha yaşamamak için bu sefer kararını değiştirmiş ve koalisyon isteğinden vazgeçmiştir. Artık milli irade tek başına bir hükümetle ülkemizin yönetilmesi yönündeki istediğini açık ve net bir şekilde ortaya koymuştur. Dolayısıyla artık seçim maratonu bitmiştir. Halk son kararını vermiştir. Milli irade sandığa yansımıştır. Bundan sonra herkesin üzerine düşen görev milli iradeye saygı göstermek ve kurulacak hükümete yardımcı olmaktır. Halkımıza yakışan tablo budur. Komşu ülkelerde yaşanan sorunlar ve ülkemizin içinde bulunduğu durum dikkate alındığında milli iradenin bizlere verdiği “birlik ve beraberlik içinde olun”  mesajının herkes tarafından iyi algılanması gerekmektedir.

İfade etmek gerekir ki halkımız, 7 Haziran seçimleri sonrasındaki süreçte tüm siyasi parti yetkililerinin tutum ve davranışlarını değerlendirmiş ve nihai kararını vermiştir. İki seçimin sonucunu mukayese ettiğimizde şunu görüyoruz: Halkımız, uzlaşmaya yanaşmayan, her şeye karşı çıkan, milli çıkarları iyi tahlil edemeyen, baskı ve şiddete başvuran, halkın istek ve arzularını dinlemeyenlere 1 Kasım 2015 seçimleri ile sandıkta bir mesaj vermiştir. Artık bu mesajı herkesin iyi okuması gerekir. Ayrıca halk, bu seçim ile milli iradenin gerçek sahibinin kendisi olduğunu göstermiş ve milli iradeye herkesin saygı duyması gerektiğini ortaya koymuştur. Son söz milletindir ve millet 1 Kasımda sandığa giderek son sözünü söylemiştir. Böylece milli irade tecelli etmiş ve tek başına hükümet yolu açılmıştır.

Partilerin seçimde aldıkları oylar ile ilgili tahlile gelince; meclise girmeğe hak kazanan dört partinin 7 Haziran seçimleri ile 1 Kasım seçimlerinde aldıkları oy, milletvekili sayıları ve oy oranları aşağıdaki tabloda verilmiştir. Tablo incelendiğinde AKP’nin oy oranını %40,86’dan %49,4’e yükselttiği, CHP’nin de oy oranını %24,94’ten %25,37’ye yükselttiği görülmektedir. Ancak MHP’nin bir önceki seçimde aldığı %16,28’lik oy oranının bu seçimde %11,93’e düştüğü; HDP’nin de daha önce aldığı %13,11’lik oy oranının %10,69’a düştüğü görülmektedir. Tabi tüm bunlar milli iradenin sandığa yansımasının bir sonucudur. Herkesin sandığa yansıyan bu milli iradeye saygı göstermesi gerekmektedir.

7 Haziran 2015 Türkiye Geneli Seçim Sonuçları

1 Kasım 2015 Türkiye Geneli
Seçim Sonuçları

Aldığı Oy

Milletvekili Sayısı

Oy Oranı

Aldığı Oy

Milletvekili Sayısı

Oy Oranı

AKP

18.864.864

258

40,86

23.469.769

316

49,4

CHP

11.518.070

132

24,94

12.056.311

134

25,37

MHP

7.519.168

80

16,28

5.665.851

41

11,93

HDP

6.057.506

80

13,11

5.084.083

59

10,69

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/secim/1kasim/

 

1 Kasım seçimlerine katılan ve meclise girmeyi hak kazanan tüm partilere teşekkür etmek gerekir. Çünkü bu partiler mecliste birlikte çalışarak ülkemiz için önemli kararlar alacaklar ve yasalar çıkaracaklar. Bu nedenle hepsine başarılar diliyoruz. Ancak 7 Hazirandaki %40,86’lık oy oranını 1 Kasımdaki seçimde %49,4’e çıkaran ve 2002 yılından beri girdiği tüm seçimlerden birinci parti olarak çıkan AKP’yi ayrıca tebrik etmek lazım. Çünkü bu başarı gerek ülkemizde ve gerekse dünyanın diğer ülkelerinde şimdiye kadar kolay kolay pek görülmemiştir. Özellikle son yıllarda hem coğrafi bölgemizde yaşanan hareketlilikler, dünyadaki ekonomik krizler, küresel sorunlar v.b tüm sıkıntılara rağmen 13 yıldır ülkeyi yönetme başarısı gösteren ve en son 1 Kasım 2015 tarihinde yapılan seçimlerden %49,4 oranında oy alarak, ülkemizdeki her iki seçmenden birisinin oyunu almayı başaran AKP’yi tebrik etmek gerekir.

Ülkemizdeki1 Kasım seçimleri öncesinde gerek yurt dışı menşeli ve gerekse yerli  şirketler tarafından yapılan anket çalışmalarının seçim sonuçlarını doğru tahmin edemediklerine hepimiz şahit olduk. Ayrıca gazetelerde yazan ve televizyonlarda yorum yapanların da seçim sonuçlarını doğru tahmin edemediğini gördük. Halk seçim sandığına giderken anketörlerin, gazete yazarlarının ve televizyon yorumcularının etkisi altında kalmadan, özgür iradesini sandığa yansıtarak oyunu kullanmaya çalışmıştır. Nitekim önceki yazılarımızda bu duruma işaret etmiş ve halkın ne zaman ne yapacağının belli olmadığını; oyların çantada keklik olmadığını; halk nezdinde en çok çalışan ve halkın güvenini kazanabilenlerin daha başarılı olacağını belirtmiştik. 1 Kasım seçimlerinde de sonuç böyle oldu.

1 Kasım dünde kaldı. Bu gün 2 Kasım 2015, artık çalışma zamanı, hızlıca karar alma ve bu kararları hayata geçirme zamanı, farklı fikirleri bir potada birleştirip güçlü bir Türkiye için birlikte çalışma zamanıdır. Çünkü milli irade bunu işaret etmiştir. El birliği yapıp ülkemizi daha güçlü bir hale getirmek için var gücümüzle çalışmamız gerekir.  

Bu seçim ve seçim sonuçları gerek ülkemiz açısından, gerekse bölgesel ve küresel açıdan büyük bir önem arz etmekteydi. Dolayısıyla ülkemizin yanı sıra pek çok ülke halkı bu seçimin sonuçlarını merakla beklemekteydi. Çünkü bu seçim önceki seçimlerden daha büyük bir önem arz ediyordu. Nitekim 1 Kasım seçimleri ile ülkemiz için yeni bir kapı açılmış ve yeni bir dönem başlamıştır. Bu seçimle halkımız ülkeyi bölmeye çalışan içerdeki ve dışardaki şer odaklarına en güzel cevabı vermiştir. Ülkemizin zayıflaması ve parçalanması için aleyhimizde çalışan emperyalist güçlerin hevesleri kursaklarında kalmıştır.  

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki, bu seçimin galibi Türkiye’dir. Bu seçimi ülkemiz kazanmıştır. Bu seçimde, seçimin güvenliğini zedeleyecek önemli bir olay olmamıştır. Seçim ülkemize yakışır bir şekilde sakin geçmiştir. Seçmen özgür iradesi ile sandık başına gitmiş ve rahatça oyunu kullanmıştır. Seçmen; rahatça çalışabilme, hızlı karar alabilme ve aldığı kararları hızlıca hayata geçirerek ülkemizi daha iyi bir konuma getireceğine inandığı için sandıktan tek başına iktidar çıkarmıştır. Nitekim daha bu günden bu güzel sonuçları görmeye başladık bile; döviz düştü ve borsa yükseldi. Ekonomide hızlı canlanma ve toparlanma emareleri kendisini hemen gösterdi. Uzun vadede, ekonomideki bu iyileşme hem işçiye, hem memura, hem esnafa kısacası herkese olumlu katkılar sağlayacaktır. Hayat pahalılığı azalacaktır. İşsizlik azalacak ve istihdam artacaktır. Ülkemiz zenginleşirken halkımızın refah seviyesi artacaktır. Ülkemizde devam eden büyük yatırımlar hızlıca bitirilecek ve bu yatırımlara yeni yatırımlar eklenecektir.

Sonuç itibariyle, halkımız sandığa yansıttığı milli iradesi ile ülkede; barış, huzur, güven ve istikrarı arzu ettiğini açık ve net bir şekilde göstermiştir. Bu bakımdan ülkemizin selameti ve aydınlık yarınlar için kurulacak yeni hükümete herkesin ve her kesimin destek vermesi gerekmektedir. Bu anlamda 1 Kasım seçimlerinin ülkemiz için hayırlı olmasını ve hepimize güzel sonuçlar getirmesini diliyorum.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ramazan pınar 2015-11-11 20:47:16

Hocam teşekkür ederim. Çok güzel bir değerlendirme. .

Avatar
Ramazan pınar 2015-11-11 20:49:19

Hocam teşekkür ederim. Çok güzel bir değerlendirme. .