EkonomiGündem

Sebze fiyatları durdurulamıyor: Artık kiloyla değil gramla satılıyor!

Ülkemizdeki yüksek enflasyon başta gıda olmak üzere kendini her alanda göstermeye devam ediyor. Özellikle manav ve pazarlardaki fiyat etiketlerinde görülen değişimler vatandaşı artık şaşırtmaz oldu. Öyle ki, ürünlerin artık kiloyla değil, gramla satışa sunulması da şaşırtmayacak bir durumdu ve Türkiye sonunda bunu da gördü.

İHA muhabiri, pazar tezgahlarının en çok tercih edilen ürünlerinden biber ve marul, fiyatlarıyla rekor kırdığını ortaya çıkardı. Sivri biberin kilosu 60 liraya yükselirken, Eskişehir’de pazarcı esnafı da çözümü etiket değiştirmekte buldu. Pazar tezgahlarında satılan sivri biberde artık 200 gramlık fiyatlar yazıyor.

Fiyatı yükselen bir diğer ürün ise marul oldu. Küçük boyları 10 lira olan marullarda büyük boyların fiyatı 18 liraya kadar yükseldi.

FİYATLARIN ARTMA SEBEBİ İSE…

Fiyatların yükselişinde birçok etkenin olduğunu belirten pazarcı esnafı, sebzelerin de zorlu kış şartlarından etkilendiğini söyledi. Marulun bir kısmı tarladan direkt çöpe giderken, biberler yeteri kadar büyümedi. Hal böyle olunca tarladan çıkan mahsulün miktarı azaldı. Ramazan ayının gelişiyle taleplerde de artış olunca fiyatlar tavan yaptı. Hem mahsulün azlığı, hem talebin çokluğu biber, marul gibi birçok sebzenin fiyatını etkiledi.