Magazin

Şebnem Ferah’ın Elazığ depremi paylaşımı duygulandırdı!

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde yaşanan 6.8 büyüklüğündeki depremin yıkıcı etkileri yüzünden birçok insan öldü ve evlerini kaybetti. Ülkenin vatandaşları ve sanatçıları da depremzedelere destek olurken, Şebnem Ferah da sosyal medya üzerinden okuyanların duygulanmasına neden olan bir paylaşım yaptı. Kocaeli Gölcük ilçesinde 17 Ağustos 1999’da meydana gelen depremde babasını kaybeden Şebnem Ferah, kırık bir oyuncak piyona fotoğrafı paylaşarak atına şu notları düştü:

“Fotoğraftaki 3-4 yaşlarımdan kalma, kırılmış bir oyuncak piyano. Küçücükken her bir tuşuna dokunduğumda kendime kocaman dünyalar oluşturmayı öğrenmişim. Tabii sonradan bazı objeler sembolikleşebiliyor; annem ve babam bu oyuncağımı hep saklamışlar.

Dün gece o kutuyu açtım

1999 depreminden sonra enkazdan bu oyuncak kırılmış parçalarıyla bir şekilde çıkmış. Bana bir poşetin içinde verdiler. Poşeti açtığımda kırılmış bir oyuncak ve bolca beton tozu vardı. Un ufak olmuş o beton parçaları bizden babamızı, binlerce insandan sevdiklerini almıştı… Poşeti bir kutuya koydum. Aradan 20 yıl geçti. Bir kez bile o kutuya dokunamadım. Dün gece hiç uyumadım. O kutuyu açtım, parçaları elimden geldiğince yapıştırdım. Henüz bitmedi, biraz daha uğraşmam gerek…

Her şey saniyeler içinde silinebilir

Biraz da düşündüm tabii: 48 yaşında koca bir kadın oldum, her yerde ve her şeysiz yaşayabileceğimi, daha doğrusu hayatta kalabileceğimi düşünürüm hep. Bazı saniyelere bir ömür sığdırabilirim, bir sevdiğime birkaç saniye sarılıp vedalaşabilir ve o saniyeleri hayatımın geri kalanında her an yaşayabilirim. Sağlam olduğunu düşündüğüm her şey saniyeler içinde silinebilir. Şimdi beni herhangi bir zaman diliminin o saniyelerden daha uzun sürdüğüne kim inandırabilir?

Acılarını derinden paylaşıyorum

Pek çok şeyi birbirine eklediğimde düşünüyorum da artık yaralanmış biriyle karşılaştığımda fark edebiliyorum, hissedebiliyorum, hiçbir şey anlatmasına gerek yok…Elazığ ve çevresinde insanların büyük çoğunluğu; izlerini kalplerinde ömür boyu taşıyacakları şekilde yaralandı. Acılarını derinden paylaşıyorum. Hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarınaysa kendilerini onarabilmeleri için kuvvet diliyorum…”

Sanatçının duyarlılığı İnstagram takipçilerinin takdirini kazandı.

Bir cevap yazın