Ekonomi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'tan esnafa uyarı! 28 Mayıs son gün!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ölçü aletinin muayenesini yaptırmayan esnafa bir defaya mahsus sağlanan muafiyetin 28 Mayıs’ta sona ereceğini belirterek, esnafa “mağdur olmayın” uyarısında bulundu.

BİR KEREYE MAHSUS MUAFİYET

Varank, yaptığı yazılı açıklamada, 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar  Kanunu’nda yapılan değişikliğin 28 Şubat’ta yürürlüğe girdiğini, ölçü aletinin  muayenesini farkında olmadan yaptırmayan esnafa bir defaya mahsus muafiyet  getirildiğini hatırlattı.

DİKKAT! 28 MAYIS’TA SONA ERECEK

Değişiklikle sağlanan muafiyetin 28 Mayıs’ta sona ereceğini anımsatan  Varank, periyodik muayene sürelerini geçiren 500 bin esnaf olduğunu belirtti.

MAĞDUR OLMAYIN

“Esnafımız mağdur olmasın diye bu düzenlemeyi hatırlatıyorum.”  ifadesini kullanan Varank, düzenlemenin çok önemli bir adım olduğunun altını  çizdi. Varank, “Ölçü aletlerini kullanan esnafımız, sehven veya başka sebeplerle  muayene sürelerini geçiriyor ve ceza ile karşı karşıya kalıyordu. Bazen kesilen  ceza, ölçü aletinin değerini aştığı için esnaf tartı aletini ıskartaya  çıkartıyordu.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu durumdaki esnafın yeni bir ölçü aleti alma yoluna gittiğine işaret  eden Varank, şunları kaydetti:

“Küçük esnafımız yaklaşık 150-200 lira değerindeki tartısını, unuttuğu  için veya başka sebeplerle muayene ettirmediğinde bunun cezası 2 bin 101 lira. Bu  durumda esnafımız, cezayı ödemek yerine yeni bir tartı alıyor. Elektrik, su  sayacı, taksimetre gibi diğer ölçü aletlerinde de benzer bir tablo var.”

Varank, cezalardaki orantısızlığın, hem milli servetin israfına hem de  esnafın gereksiz şekilde yeni maliyet altına girmesine neden olduğunu  vurgulayarak, “TBMM’den geçen düzenleme ile hem kullanım dışı bırakılan ölçü  aletlerinin ekonomiye kazandırılması hem de daha önce herhangi bir şekilde  muayenesi yapılmamış ölçü aletlerinin kayıt altına alınarak bir defaya mahsus  esnafın idari para cezasından muaf tutulması amaçlandı.” ifadelerini kullandı.

CEZA SİSTEMİ NASIL OLACAK?

TBMM’den geçen Maden Kanunu ile bazı kanun ve kanun hükmünde  kararnamelerde (KHK) değişiklik öngören kanun, 28 Şubat’ta Resmi Gazete’de  yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

Kullandığı ölçü aletinin muayenesini farkında olmadan yaptırmayan  esnafa bir defaya mahsus muafiyet getiren düzenleme, ayrıca ölçü aletlerini  kullanan esnafa kesilen idari para cezalarındaki orantısızlığı gideriyor. Pazar  esnafının kullandığı tartılar ile akaryakıt istasyonlarındaki sayaçlara verilecek  cezalarda ayrıma gidilecek.

Bu durumda bulunan esnafın muafiyetten yararlanması için 28 Mayıs’a  kadar Sanayi ve Teknoloji

Bakanlığı İl Müdürlüklerine veya yetkili muayene  servislerine başvuruda bulunarak ölçü aletlerinin muayenesini yaptırması  gerekiyor.

Mevcut durumda pazarda sebze meyve satan esnafın kullandığı terazi ile  kuyumculardaki hassas tartı veya binlerce litre satış hacmine sahip bir petrol  istasyonunda kullanılan akaryakıt sayacına kanuna aykırılık durumunda aynı idari  para cezası uygulanıyordu. Yapılan değişiklik ile artık ölçü aletinin türü,  kullanıldığı işin niteliği, yapılan ticari işlemin parasal değeri ölçüt alınacak.  Bu kriterlere göre alt ve üst limitler belirlenerek, adil bir ceza sistemi hayata  geçirilecek.

Bir yanıt yazın