İzmir HaberleriYaşamYerel Haberler

Sanatseverlere Alaçatı Daveti

Alaçatı Turizm Derneği ve İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği (İFOD) 24-25-26 Mayıs 2024 tarihlerinde gerçekleşecek olan “Alaçatı Fotoğrafçılar Maratonu” kapsamında Türkiye’nin önemli sanatçı, yazar ve akademisyenlerini ağırlamaya hazırlanıyor.

Polisan Holding’in ana sponsorluğunda gerçekleşecek “Alaçatı Fotoğrafçılar Maratonu”nda, Çeşme Belediyesi’nin desteğinin yanı sıra Alaçatı’nın önemli otel ve işletmelerinden Alaçatı İmren Han Hotel, Alaçatı Köstem Hotel, Vintage Hotel ve Sailors Alaçatı’nın katkıları olacak. 

Organizasyonda Fotoğrafçılar Maratonu ile beraber fotoğraf sergileri, sunumlar, söyleşiler, kitap imza günleri, mentorluk ve portfolyo değerlendirmeleri yer alacak. Konuk sanatçılar arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yazar, Sanatçı Merih Akoğul, Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yazar-Sanatçı Haluk Çobanoğlu, Yazar-Fotoğrafçı Özcan Yurdalan, Fotoğraf Sanatçısı Yusuf Tuvi, Eğitmen- Sanatçı Dr. Nilay İşlek, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emre İkizler, Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı Prof. Dr. Sezai Göksu, Eğitmen ve Fotoğrafçı Hüseyin Şalış, Mimar, Fotoğraf Sanatçısı Cüneyt Kırdar yer alıyor.  

Zengin kültürel mirası geniş kitlelere aktarmak amaçlanıyor 

Yakın tarihe kadar eski bir balıkçı kasabası olan tarıma dayalı bir hayat süren belde de korumacı turizm anlayışı ile gastronomi, tarım, spor, kültür ve sanata da geniş bir alan sağlanmıştır. Korunmuş mimarisiyle, rüzgârı, doğası, denizi ve güneşiyle, mavinin her tonunun bulunabileceği mavi bayraklı koyları ve güleç yüzlü insanlarıyla muhteşem coğrafyaya sahip turizm kentimiz Alaçatı’nın “Alaçatı Fotoğrafçılar Maratonu” aracılığıyla yurt içinde ve yurt dışında fotoğraflarla tanıtılarak bu zengin kültürel mirası ve turistik değerleri geniş kitlelere aktarmak amaçlanmaktadır. Diğer bir yandan ilçede yaşayan insanların fotoğraf sanatına olan ilgilerini arttırmak, fotoğraf konusundaki bilgi ve becerilerini geliştirmek de hedeflenmektedir. 3 gün sürecek organizasyon boyunca Alaçatı Fotoğrafçılar Maratonu’na katılan fotoğrafçıların fotoğrafları seçici kurul üyeleri Cüneyt Kırdar, Haluk Çobanoğlu, Kerem Ünsal, Merih Akoğul, Dr. Nilay İşlek, Seda Şengök ve Tayfun Kocaman tarafından değerlendirilecek, ödüle değer görülen fotoğraflar belirlenecek ve ödül bedelleri yarışmacılara takdim edilecektir. 

Kent Fotoğraf Arşivi ile geleceğe miras bırakılacak 

Alaçatı ve çevresinde etkinlik süresince çekilen ve yarışmaya gönderilen bu fotoğraflarla kent fotoğraf arşivinin zenginleştirilmesi hedeflenmektedir. Bu sayede bu arşiv günümüzün tanıklığının geleceğe taşınmasını sağlayacaktır. Alaçatı Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kerem Ünsal ve İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Seda Şengök, “Alaçatı Fotoğrafçılar Maratonu”nun resmi açılış töreninin İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği (İFOD) & Göztepe Rotary Kulübü’nün ortak çalışması “Sürdürülebilir Enerji ile Aydınlık Yarınlar & Dünyaya Umut Ol; Doğa ve İnsan” adlı Fotoğraf Sergisi ile TC Çeşme Belediyesi Alaçatı Ek Hizmet Binası Sergi Salonu’nda 24 Mayıs 2024 Cuma günü saat 13.00’te yapılacağını, 24-26 Mayıs 2024 tarihlerinde ücretsiz katılımla gerçekleşecek bu özel organizasyonda hem sanatçı hem de sanatseverleri Çeşme Alaçatı’da buluşturmayı arzuladıklarını belirttiler.