30 Ocak 2016 Cumartesi 13:53
Miniatürk'te Kızkalesi’ne açılış

 

Kızkalesi minyatürünün açılışına, Büyükşehir Belediye Başkanı MHP'li Burhanettin Kocamaz’ın yanı sıra ilçe belediye başkanları ve meclis üyeleri katıldı. Açılışta konuşan Başkan Kocamaz, Mersin’in tarihi ve kültürel öğelerini tanıtmak için her türlü girişimde bulunduklarını belirterek, "Kızkalesi’nin Türkiye’nin en önemli tarihi yapı minyatürlerinin sergilendiği Miniatürk’te yer alması için yaptığımız çalışmanın sonuç verdi. Artık dünyanın her yerinden gelen ziyaretçilerin Mersin'in simgelerinden olan Kızkalesi’ni tanıma şansı yakalayacak" dedi.

Açılışın ardından Başkan Kocamaz ve beraberindekiler Miniatürk’teki diğer eserleri ve Kurtuluş Savaşı temalı Panorama Zafer Müzesi’ni gezdi. 

2003 yılında hizmete giren Miniatürk’te toplam 128 eser sergileniyor. Yılda 1 milyon kişinin ziyaret ettiği Miniatürk’te, ilk defa Mersin’e ait bir eser yer alıyor. Gerçek boyutunun 1/25 ölçeğinde küçültülmüş maketi ile ziyarete açılan Kızkalesi, ilk olarak 5 dilde, daha sonra 20 dilde yerli ve yabancı turistlere tanıtılacak.

Son Güncelleme: 30.01.2016 13:55
Anahtar Kelimeler:
Miniatürk