GenelSağlık

Salgının eşcinseller yüzünden olduğunu söyleyen patrik virüse yakalandı!

Koronavirüs salgınının nedeni olarak "eşcinsel evliliği" gösteren Ukrayna Ortodoks Kilisesi Patriki Filaret koronavirüse yakalandı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının sebebi olarak ‘tanrının eşcinsel evliliğe yönelik cezası’ olduğunu ileri süren Ukrayna Ortodoks Kilisesi (Kiev Patrikhanesi) Patriki Filaret’in koronavirüs olduğu duyuruldu. 91 Yaşındaki patriğin hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.

Salgının sebebi olarak eşcinselleri gösteren patriğe Ukraynalı LGBTQI+ hak grubu Insight, Filaret’e nisan ayında dava açmıştı. Insight’ın lideri Olena Shevchenko, “Amacımız insanlara Ukrayna’daki kilise liderlerinin bu tür açıklamalarına artık yer olmadığını göstermek” demiş, Filaret’in yaptığı yanlışı düzeltmesi için kendisine çağrıda bulunmuştu.

Insight’ın konu ile alakalı açtığı davanın ardından Kiev Patrikhanesi bir açıklama yapmıştı. Bu açıklamada Filaret’in bir erkek olarak görüşlerini ifade etme özgürlüğüne sahip olduğu savunması yapılmıştı.

Uluslararası Af Örgütü Ukrayna sözcüsü Maria Guryeva ise Filaret’in ifadelerinin ‘saldırıların, saldırganlığın, ayrımcılığın artmasına ve belirli gruplara karşı şiddetin kabul edilmesine yol açabileceği için çok zararlı olduğunu’ söylemişti.

Etiketler

İlgili Makaleler