Ekonomi

Salgında 3 bin TL maaş alana her ay 735 TL devlet desteği verilecek!

Türkiye’de corona virüsü salgınının ekonomik olarak olumsuz etkilerinden korunmak için devlet çeşitli destekler sağladı. Bu kapsamda istihdamın korunması için devlet, işe dönen personeller üzerinden işverene prim desteği sağlayacak. Aylık 3 bin TL maaş alan bir çalışan için işverene her ay 725.75 TL prim desteği ödemesi yapılacak.

Corona virüsünün Türkiye’de görüldüğü 11 Mart tarihinden sonra hükümet ekonomik olumsuzluklardan korunmak için çeşitli tedbir kararları aldı. Bu kapsamda tekrar işe dönen çalışanlar için işletmelere prim desteği sağlanacak. Destek başvurusu kabul edilen işletmede, devlet işe dönen ve kazancı 3 bin TL olan bir çalışanı için her ay 735.75 TL prim desteği verecek.

Prim desteği kimlere veriliyor?

Devletin prim desteğinden faydalanmak iseyenlerin daha önce sağlanan kısa çalışma ödeneği ve nakdi destekten yararlanmış olması gerekiyor. Bu destekleri alan ve normal çalışma düzenine dönen işletmeler ödemelerini almaya hak kazanacaklar. Ancak, genel bütçeye dahil daireler, katma bütçeli idareler, döner sermayeler, fonlar, belediyeler, il özel idareleri, belediyeler ve il özel idareleri tarafından kurulan birlik ve işletmeler, sosyal güvenlik kurumları, bütçeden yardım alan kuruluşlar ile özel kanunla kurulmuş diğer kamu kurum, kurul, üst kurul ve kuruluşları, KİT’ler, sermayesinin yarıdan fazlası kamuya ait olan ortaklıklar devletin prim desteğinden faydalanamayacaklar.

Ağustos ayı ödemeleri 8 Eylül’de yapılacak

İşverenlere yapılacak prim desteği ödemesi için kısa çalışma ödeneği alan her işçi için ödenek aldığı aylık ortalama gün sayısı, nakdi ücret desteğinden yararlanan işçi için ücret desteği aldığı aylık ortalama gün sayısı esas alınacak.

Ağustos ayı nakdi ödemeleri ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un açıklamalarına göre 8 Eylül tarihinde banka hesaplarına yatırılacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu