Gündem

Salgına rağmen Nur Cemaatinden Hüsnü Bayramoğlu için lebalep cenaze töreni

Salgın nedeniyle afişlerin asılması dahi yasakların olduğu bir zamanda, Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden Nur cemaatinin kurucusu Said Nursi’nin talebelerinden Hüsnü Bayramoğlu için lebalep bir cenaze töreni düzenlendi. Törene, binlerce kişinin yanı sıra koronavirüs tedavisi yeni biten Diyanet İşleri Başkanı ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da katılması dikkatlerden kaçmadı.

İngiliz Kraliyet ailesinin geçtiğimiz gün cenaze töreni yapılmış ve salgından dolayı cenaze törenine katılım 30 kişi ile sınırlanmıştı. Türkiye’de vaka sayıları dünyada birinci sıraya yerleşmişken, yoğun bakımlar tamamen dolmuş iken Hüsnü Bayramoğlu için lebalep bir cenaze töreni düzenlenmesi tepkilere neden oldu. Üstelik Bayramoğlu Covid-19 yüzünden vefat etmişti.

Neden genelge yurttaşlara eşit uygulanmıyor?

HAKKI SARUHAN OLUÇ (İstanbul Milletvekili) – Şimdi, normalde demek ki vatandaş kendi ailesinden vefat edenlerin cenazesine ancak sınırlı sayıda katılabiliyor ve doğru dürüst taziye de yapılamıyor, taziye de kurulamıyor ama geçen gün, Nur cemaatinin Meşveret grubunun liderinin cenazesinde ortaya çıkan manzara bunun tam tersi oldu. Üstelik de yine, bakanların ve çeşitli üst düzey bürokratların katıldığı bir cenaze ve son derece kalabalık, pandemi koşullarının ve kurallarının kesinlikle göz önünde bulundurulmadığı bir durumla karşı karşıya kalındı. Şimdi, soruyoruz bu iktidara: Neden İçişleri Bakanlığının gönderdiği genelge yurttaşlara eşit uygulanmıyor? Bu ülkenin yurttaşları eşit değil mi? Birilerinin cenazesi sadece en fazla 8 kişiyle kaldırılırken eşit olmayan bir şekilde cenazelerin bu şekilde kalabalık kaldırılması uygun mu sorusunu doğrusu soruyoruz.

İşte, o cenazeden çekilmiş video görüntüsü…