Kamu

Salgın sonrası o alanlarda 150 bin kişi istihdam edilecek!

Corona virüsü salgını ekonomik dengeleri alt üst etti. Karantina nedeniyle üretimin durması ile dünya genelinde çok sayıda insan işsiz kaldı. Ancak Türkiye için bilişim sektöründe çalışanlara iyi haber var. Salgın sonrası bazı alanlarda 150 bin kişinin istihdam edilmesi bekleniyor.

Türkiye’de salgın sonrası bilişim sektöründe istihdam artabilir. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 1 milyon yazılımcı projesi müjdelenmiş daha sonra eğitim programına kayıtlar alınmaya başlamıştı.

Bilişim sektörüyle ilgili bir güzel haber de İnsan kaynakları danışmanlık şirketlerinden DataExpert’in Genel Müdürü Hasan Altunkaya tarafından verildi. Dünya genelinde salgın nedeniyle işsizliğin arttığı bilinirken Altunkaya bilişim sektöründe 2021 yılında 150 bin kişinin istihdam edilebileceğini bildirdi.

Altunkaya tarafından yapılan değerlendirmelere göre; uzmanı, iş analisti, bilgi teknolojileri güvenliği, yazılım mühendisi/uzmanı, e-ticaret uzmanı, veri ve bilgi yönetimi, iş zekası uzmanı, IT işe alım uzmanı, Linux system administrator ve dijital pazarlama alanlarında 150 bin kişinin istihdam edilmesi bekleniyor.

Düşük yatırımla istihdam sağlanıyor

Altunkaya bilişimde düşük yatırımla istihdam yaratan sektör olduğunu belirttiği konuşmasında, “TUBİSAD’ın yaptığı karşılaştırmaya göre özellikle bilişim sektöründeki en büyük sıkıntı nitelikli işgücü açığı, yetersiz girişim sermayesi ve Ar-Ge teşvik uygulamaları. Öte yandan bir çalışan istihdam edebilmek için; sanayide 60 bin ile 80 bin dolar arasında, turizmde ise yaklaşık 50 bin dolar yatırım gerekiyor. Bilişim sektöründe ise 5 bin dolarlık bir yatırım yetiyor.” İfadelerini kullandı.

Acil 35 bin kişilik istihdam bekleniyor

Ayrıca corona virüsü salgını nedeniyle kısa vadede sağlık bilişimi, güvenlik bilişimi, e-ticaret, e-devlet uygulamaları geliştirmeleri için acil 35 bin kişilik bir istihdam sağlanabilir.