Ekonomi

Salgın otomobil fiyatlarını da vurdu! Hem sıfır hem de ikinci el fiyatları yükselecek!

Çin’den tüm dünyaya yayılan ve ekonomilerde dalgalanmalara neden olan corona virüsü salgını otomobil fiyatlarını da vurdu. Salgın nedeniyle fabrikalarda üretimlerin durması ve döviz kurundaki artış nedeniyle hem sıfır hem de ikinci el fiyatlarının yükseleceği öğrenildi.

Sektör yetkililerinden otomobil sahibi olmak isteyenleri üzecek bir haber geldi. Dünya Sağlık Örgütü tarafında pandemi ilan edilen corona virüsü araç piyasasını da etkiledi. Salgın sürecinde kolay bulaş özelliği nedeniyle fabrikalarda üretimin durması ve döviz kurunda yaşanan artışların otomobil fiyatlarında en az yüzde 7’lik bir artışa neden olacağı öğrenildi.

Türkiye’de son iki yılda yüzde 44 oranında artan otomobil fiyatları nedeniyle ikinci el piyasasına yönelen vatandaşlar için de olumsuz açıklamada bulunuldu. Düşük bütçe nedeniyle ikinci ele olan talepler ikinci el piyasasında da yükselişler meydana geldi.

Faiz oranları düştükçe ikinci el fiyatları yükseliyor

Yeni Şafak’a konuşan Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Emre Ayyıldız, konuyla ilgili olarak, “Faiz oranları düştükçe ikinci el araçta hem fiyat yükseliyor hem de hacim artıyor. 2018’den bu yan kur yaklaşık yüzde 54 yükseldi. Sıfır ve ikinci el araç fiyatları da bu etkiyle birlikte yüzde 44 artmış oldu. Salgın etkisini yitirirse ikinci bir dalga ile karşılaşmazsak fiyatlar yüzde 7 daha yükselebilir. Martın ortasıyla birlikte fiyatlar zirve yaparken, mayıs başına kadar hızlı bir düşüş sürecine girdi. Fakat mayıs ayıyla birlikte pandemi başındaki oranlara geri geldik. İyileşme devam ederse sıfır araç pazarı 550 bine yaklaşır. İkinci el ise 8 milyona ulaşır. Şu an araç almak için en doğru zaman diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Panik satışlar nedeniyle fiyatlarda düşüş yaşandı

Nisanda online 2. el pazarda 127 bin 252 adet satış yapıldığını ifade eden Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş ise, Haziran sonunda fiyatların tekrar yüzde 7-8 yükseleceğini vurguladığı konuşmasında, “Panik satışlar sebebiyle fiyatlarda yüzde 5-6 oranında düşüş söz konusu. Bu yüzden araç almak isteyen vatandaşlarımız için bugünler fırsat. Haziran sonu itibariyle fiyatlar yüzde 7-8 tekrar yükselecek” dedi. Karakaş, daha uygun fiyat etiketine sahip 5-10 yaş arası otoya ilginin her geçen gün arttığını belirterek şöyle devam etti: “2010-2015 model arası B ve C segmenti araçlara ilgi artarak devam ediyor. Yedek parça, servis ve MTV gibi konularda taşıdıkları avantajlarla yürütme maliyeti daha düşük olan bu araçların yanı sıra 2010 model altı araç pazarı da orta vadede büyümeye açık.” Dedi.

Sıfır araçlarda yüzde 7-8 yükselme

Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın önümüzdeki Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında ikinci ele olan talebin devam edeceğini bildirdiği açıklamasında, “Şu anda, 2. el araç fiyatları yaşanan talep patlamasından dolayı yükselmeye devam ediyor. Markalar, mayıs ayı itibariyle yeniden üretime döndü ama bu dönüş az kapasite ve az üretimle gerçekleşiyor. Yani önümüzdeki mayıs, haziran ve temmuz döneminde de ikinci ele olan talep devam edecektir. Diğer yandan, kurdaki artışın araç fiyatlarına yansıması nedeniyle sıfır kilometre fiyatlarının bugünden yüzde 7-8 oranında daha yukarıda olacağını öngörmekteyiz. Sonuç olarak, ikinci elde yükselen fiyatların geri gelmeyeceğini, aksine belirli bir ölçüde artmaya devam edeceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.