Genel

Salda Gölü üzerinden hırsızlık yapılıyor!

Jeofizik Yüksek Mühendisi Abdurrahman Arıkan, Salda Gölü'nden çıkarılıp satışa sunulan beyaz kum hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Arıkan bu kumun maden özelliğinde olduğunu ve bunun satılmasının hırsızlık olduğunu ifade etti. 

Hürriyet Gazetesinin haberine göre Mühendis Abdurrahman Arıkan, Burdur’da bulunan Salda Gölü’nün mevcut zenginlikleri ve bu zenginliklerin satışa sunulmasının hırsızlık olduğu belirterek; “Salda Gölü’ndeki bu beyaz kum aslında fosil. Binlerce, on binlerce yıl önce yaşamış bakterilerin kalıntıları. O açıdan bir maden özelliği göstermekte. O madeni buradan çıkarıp satışa sunmak tamamıyla hırsızlıktır. Buradan götürülüp bir kum dışarıda satılamaz” dedi

Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen ve Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan göle verilen zararlar gündem olmaya devam ediyor.Ülke genelinde bir cazibe merkezi haline gelen Göl, Amerikan Ulusal ve Uzay Havacılık Dairesi’nce (NASA) Mars’taki Jezero krateriyle benzer özellikler taşıdığının açıklanması üzerine dünya genelinde de ün kazandı. Herkesin gözünü Salda Gölü’ne çevirmişken Jeofizik Yüksek Mühendisi Abdurrahman Arıkan, gölün jeolojik yapısı ve gölü kuruma riskinden kurtarmak için yapılacak çalışmalara dair açıklamalarda bulundu.

“SALDA GÖLÜNDE SÜREKLİ BİR FARKLILIK SÖZ KONUSU”

Arıkan yaptığı açıklamada; “Salda Gölü bu oluşum biçimiyle karstik bir özellik taşımaktadır. Aynı zamanda Salda Gölü’nün oluşumunda tektonik hareketler de söz konusudur. Özellikle son 20 yıldaki dip ölçümlerine bakarsak Salda Gölü’nde sürekli olarak bir farklılık söz konusudur. Benim 2016 yılında şahsi olarak yaptığım çalışmalar sonucunda gördüğüm husus, dip oluşumları tektonik açıdan çökeltilerle beraber sürekli olarak değişmekte. Salda Gölü’nü şu şekilde özetleyebiliriz. Salda Gölü tektonik hareketlerin de etkilediği karstik bir göldür. Gölümüzün çevresi 44 kilometredir ve alkali özellik taşımaktadır. İçinde magnezyum ve sodyum elementleri mevcuttur. Göl içerisinde bu elementlere adapte olmayı başarabilmiş bitkiler ve hayvanlar yaşamaktadır. Bu adaptasyon gitgide arttığı için şu anda gölün popülasyonu da ilk zamanlara göre daha fazladır” ifadelerini kullandı.

Arıkan Salda Gölü’nün en önemli özelliklerinden birinin sahildeki beyaz kumlar olduğunu söyleyerek; “Bu beyaz kumlar göldeki bakteriler tarafından magnezyumun emilmesi suretiyle hidromenyezit minerali olarak çökelmesi sonucu oluşmuştur. Bu yapı taşları hidromenyezit minerali olan bakteriler stromatolitleri (sığ sularda oluşan genişleme eğilimli katmanlı yapılar) oluşturmuştur. Çevrenin ve zamanın etkisiyle bu stromatolitler ayrışarak bu beyaz kumu meydana getirmiştir” diye konuştu.

Salda gölünde yaşanan tektonik gelişmelerin devam edeceğini belirten Arıkan; “Bu hareketlerin tarihi veya neticesi yoktur. Bu yüzden kırıklı yapılar, faylanmalar sürekli olarak devam eder. Şu anda gölün derinliği 190 metre civarında. Tektonik hareketler nedeniyle çökelmeler oluştuğu için önceleri 170 metreydi şu anda 190 metre civarında. Zaten göl alttan kaynaklarla besleniyor. Beslenmesindeki ana neden bu çatlaklı yapılar. Aşağıdan su nasıl çıkabilir. O çatlaklı yapılardan çıkarak gölü beslemektedir. Salda Gölü’nü besleyen ana unsur aşağıdaki kaynaklardır” dedi.

“BU TAMAMIYLA HIRSIZLIKTIR”

Valilik ve kaymakamlık bünyesince gerçekleştirilen çalışmaların Gölü korumayı amaçladığını ifade eden Arıkan; “Valilik ve kaymakamlık Salda Gölü’nü korumak için ellerinden geleni yapıyor. Allah razı olsun. 3 yıl önce insanlar bu beyaz kumlar üzerinde kamp kuruyorlardı. Mangal yakıyorlardı. Pisliklerini bırakıp gidiyorlardı, biz çöpleri topluyorduk. Çöpler bizim değil ama göl bizim. Son zamanlarda kil banyosu çıktı. Sahilde kumları götürmeyin. Burası bir miras. Burası doğal bir zenginlik. Göldeki bu beyaz kum aslında fosil. Binlerce, on binlerce yıl önce yaşamış bakterilerin kalıntıları. O açıdan bir maden özelliği göstermekte. O madeni buradan çıkartıp satışa sunmak, Google’da arattırdığınız zaman görüyorsunuz adamlar ‘Salda Gölü kumları’ diye satışa sunmuşlar bu tamamıyla hırsızlıktır. Buradan götürülüp bir kum dışarıda satılamaz” dedi.