Gündem

Sakarya’da havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamada son durum!

Alınan son dakika bilgisine Sakarya'nı Hendek ilçesinde havai fişek fabrikasında patlama yaşandı. Bölgeye çok sayıda sağlık ekibi sevk edilirken Sakarya Valisi patlamada şu ana kadar 60 yaralı olduğunu ve 2 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla üç Bakan bölgeye hareket etti.

Sakarya’nın Hendek ilçesinde meydana gelen havai fişek fabrikasındaki patlamada ölü ve yaralı sayısı yükseliyor. Sakarya Valisi’nden alınan bilgilere göre 60 kişinin yaralandığı ve 2 kişininde hayatını kaybettiği öğrenildi.

İLK AÇIKLAMA

Sakarya Valisi Kaldırım yaptığı ilk açıklamada “Fabrika sahibinden aldığımız bilgiye göre içeride yaklaşık 150-200 insan var. Fabrika etrafında tüm güvenlik tedbirleri alındı. Havai fişek fabrikası olduğu ve patlamalar devam ettiği için şu anda olaya müdahale edemiyoruz” dedi. Vali Kaldırım, şu ana kadar 50 kişinin yaralandığını duyurdu.

BELEDİYE BAŞKANINDAN AÇIKLAMA

Hendek Belediye Başkanı, patlama sırasında fabrikada 150 işçinin çalıştığını söyledi. Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, “150 civarında çalışanı olduğu söyleniyor. Ambulans ve itfaiye dışında kimseyi almıyorlar. Net bir bilgim yok. 3-4 yıl önce de patlama yaşandı. Aynı fabrikada oldu. Ölen olmamıştı. Patlamalar hala sürüyor. Olay yerine 300 metre mesafedeyim. İlk baştaki kadar güçlü olmasa da patlamalar sürüyor. Tüm ekipler şu an burada. Hendek ilçesine 16 kilometre mesafede bir tesis” dedi.

AFAD’DAN AÇIKLAMA

AFAD’dan patlamaya ilişkin yapılan açıklamada, “Sakarya’nın Hendek ilçesinde bulunan bir havai fişek fabrikasında meydana gelen patlama sonrası AFAD, 112, İtfaiye ve Jandarma ekipleri bölgeye ivedilikle sevk edilmiş olup, yangına müdahale çalışmaları devam etmektedir.” denildi.

AFAD’ın bir diğer açıklamasında ise, “Sakarya Hendek’te bulunan havai fişek fabrikasında 11.15 sularında meydana gelen kaza endüstriyel bir kaza olup, yetkililerden alınan bilgiye göre söz konusu fabrikada herhangi bir radyasyon kaynağı bulunmamaktadır. Ekiplerimiz tarafından ölçümler sürekli yapılmakta ve konu takip edilmektedir” ifadesi kullanıldı.

3 GÜÇLÜ PATLAMA

AFAD’ın Hendek bölgesindeki deprem kayıt cihazlarına göre, ilk patlama 11:05’te olmak üzere saat 11:15 ve 11:18’de 3 güçlü patlama kaydedildi.

3 BAKAN BÖLGEYE GİDİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Aile, Çalışma ve Soyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Sakarya’da havai fişek fabrikasında patlama meydana gelen bölgeye gidiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu