Genel

Sahurda yenilmesi gerekenler? 1 Bardak süt 5 saat tok tutuyor!

SAHURDA NE YEMELİYİZ?

Ortalama 16 saatlik açlık ve susuzluk yaşadığımız ramazan döneminde sahurda önem taşıyan besin öğesinin başında su yer alıyor. Sahurda en az 5 bardak su içmek en önemlisi. Gün içerisinde susuzluk yaşatmaması için, tuzlu ve yağlı besinleri tercih etmemek gerekir. 

1 BARDAK SÜT 5 SAAT TOK TUTUYOR!

Süt hem protein içeriği yüksek olan bir besin olması nedeniyle tokluk hissedilmesine yardımcı olur, hem de sıvı ihtiyacının karşılanmasına destek sağlar. ABD’li bilim adamları, insan bünyesinin açlığa olan ihtiyacını azaltan besinler arasında ilk sırada sütü gösteriyor. . Sütün bileşimindeki yağ mideden uzun sürede uzaklaşması nedeniyle tokluk duygusunun uzun sürmesinde etkili olur, kalsiyum başta olmak üzere Ramazanda da mineral ve vitamin gereksinimini karşılar.”


 

“SAHURDA KAHVALTI YAPMAK EN İYİ TERCİH OLABİLİR”

Besin tercihimiz sabah kahvaltısına benzer olmalı, az yağlı ve protein içeriği yüksek bir öğün planlanmalı. Tok tutan yiyeceklerden, yine protein içeriği yüksek süt, yoğurt, peynir gibi gıdalar, kan şekerini dengelemeye yardımcı olduğu için mutlaka eklenmeli. Tuz içeriği yüksek olduğu için, susatma ihtimaline karşı sahurda zeytin tüketmeyin, tercihinizi omega-3 yağ asitlerinden zengin, protein içeriği yüksek, cevizden yana kullanın. Bağırsak hareketlerinizi dengeleyecek şekilde lif içermesi, sindirim problemlerinin ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Yeşillikler, domates, salatalık, biber gibi çiğ sebzeler, yine sahurda yer almalı. 

SAHURDA PİDE YENMELİ Mİ?

Sahurda mümkün oldukça beyaz ekmek veya pide tüketmemelisiniz, bu sizi acıktırır, pide tercihinizi iftarda kullanmaya çalışın. Sahurda bunların yerine, tam buğday, çavdar, kepekli ekmek gibi kepeği ayrılmamış tahıllardan yapılan, esmer ekmekleri tercih etmek, alınan lif oranını artırarak uzun süre tok kalmanıza yardımcı olacaktır.

SAHURDA YEMEK TÜKETMEK İSTEYENLER…

Yemek tüketmek isteyenler, az yağlı sebze yemekleri, çorba, yağsız tavuk veya hindi eti tüketebilirler. 

SAHURDA NASIL BİR MENÜ OLABİLİR?

2 yumurta ile bol sebzeli menemen, 2 dilim esmer undan ekmek,  2 kaşık lor peynir, domates, salatalık, yeşillikler 

1 kase sebze çorba, 6 kaşık peynirli cevizli makarna, 1 kase yoğurt, yeşillikler, 1 meyve 

Sebzeli lor peynirli gözleme, 1 kase yoğurt, şekersiz komposto 

 

Bir yanıt yazın